Վերապատրաստման վարժությունների պլանավորում և նպատակադրում: Թրեյնինգ «Նպատակների սահմանում. Մարդիկ, որոնցով հիանում եք

Նպատակը. Դեռահասների մոտ նպատակ դնելու հմտությունների զարգացում:

Առաջադրանքներ.

  • սահմանել «նպատակի սահմանում» հասկացությունը.
  • ծանոթանալ դեռահասների մոտ նպատակադրման գործընթացի առանձնահատկություններին.
  • ուսումնասիրել նպատակների սահմանման փուլերը;
  • գործնական դասի (սեմինարի) ընթացքում զարգացնել նպատակներ դնելու հմտություններ.

Ձև:խմբային (հնարավոր է անհատական):

Մեթոդ:տեղեկատվություն սեմինարի տարրերի հետ:

Duration: 40-60 րոպե:

Թիրախային լսարան. 8-11-րդ դասարանների աշակերտներ.

Լոգիստիկա՝ ինտերակտիվ գրատախտակ, մարկեր, տեսողական օգնություն՝ դասի էպիգրաֆ (Սենեկա), թերթեր և գրիչներ (գունավոր մատիտներ)՝ ըստ մասնակիցների քանակի։
Դասը պատրաստել և վարել է Մագադանի շրջանային թիվ 2 մանկատան մանկատնից դաստիարակ հոգեբան Դ.Ս.
Զրույցը պատրաստվել է տեսական նյութերի հիման վրա, տե՛ս Տեղեկանքների ցանկ։

Երբ մարդը չգիտի, թե որ նավամատույցն է գնում,
նրա համար ոչ մի քամի բարենպաստ չի լինի։
Սենեկա.

Դասի առաջընթացը.

I փուլ «Տեղեկացում»

Ուսուցիչ-հոգեբան. բարև տղերք, ձեզնից յուրաքանչյուրը այս կամ այն ​​չափով կյանքում հանդիպել է մի պահի, երբ պետք է նպատակ դնել և հասնել դրան, փորձեք օրինակներ բերել ձեր կյանքից, թե ինչպես դա կարող է դրսևորվել (աշակերտները կիսվում են. օրինակներ): Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ մեզանից յուրաքանչյուրը հաճախ կամ հազվադեպ է դիմում այնպիսի գործողությունների, ինչպիսին է կյանքում նպատակ դնելը։

ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԻ ՍԱՀՄԱՆՈՒՄ-սա սահմանում է, նպատակ կառուցելը, ցանկալի ապագայի կերպարի մասին մտածելը: (Կարիերայի ուղղորդման և հոգեբանական աջակցության բառարան):

Նպատակ դնելը անհրաժեշտ պայման է մարդկային գործունեության իրականացման համար, որի ամենակարևոր բնութագիրը նպատակի առկայությունն է որպես ապագայի գիտակցված պատկեր, որը կազմակերպում է մարդու գործողությունները:

Իր գործողության նպատակները ձևակերպելու անձի ունակության առաջացման մեխանիզմը. նախ մարդը ստիպված է ձևակերպել նպատակներ մեկ այլ անձի խնդրանքով, այնուհետև նա սկսում է դրանք ձևակերպել իր համար. նախ մարդը հայտնաբերում է, որ այլ մարդկանց գործողությունները կարգավորվում են նրանց նպատակներով, այնուհետև նա սկսում է իր գործողությունները ստորադասել կոնկրետ նպատակի: (Աշակերտները կյանքից օրինակներ են բերում այն ​​գործողությունների (նպատակների) մասին, որոնք նրանք կատարել են ըստ պահանջի կամ ինքնուրույն):

Լ.Ս. Վիգոտսկին պնդում էր, որ պատանեկության ընթացքում ձևավորվում է նպատակաուղղված կամք, որը հիմնված է կամքի ավելի վաղ մեխանիզմի վրա՝ աֆեկտ:

Դեռահասների նպատակադրումը համարվում է ամբողջական, բարդ կազմակերպված գործընթաց, որը ներկայացված է.

  • կատարողականի արդյունքների կանխատեսում, ներառյալ նպատակի ստեղծումը (նպատակի պատկերը) և նպատակի ձևավորումը (նպատակի մտավոր մոդելավորում և ռազմավարություն (մեթոդներ և միջոցներ) դրան հասնելու համար.
  • Արդյունքների հասնելու գործողություններ - նպատակի իրականացում (մտավոր մոդելը իր մակարդակին հասցնելը գործնական օգտագործում) և նպատակի իրականացում.
  • արտացոլման փորձը, որը ներկայացված է նպատակների արտացոլմամբ (մոդելի և դրա իրականացման համար նախատեսված գործողությունների վերլուծություն, սխալների հայտնաբերում) և նպատակի ուղղում (ուղղման ուղիների նախագծում և դրանց իրականացում):

Նպատակներ դնելը

Ցանկացած գործունեության էական մասն է կազմում աշխատանքի նպատակների որոշումը:

Նպատակ դնելու փուլեր. (գործնական քննարկման համար անհրաժեշտ է օգտագործել «Քննությունը հանձնել «5-ով» նպատակը)

  1. Նպատակի ձևակերպում. «Ես ուզում եմ...», «Ինձ պետք է...»: Ամենակարևոր փուլերից մեկը, երբ ճիշտ ձևակերպումը որոշում է նպատակին հասնելու 50%-ը։ Այստեղ կարեւոր է գնահատել, թե որքան է անհրաժեշտ այս կամ այն ​​նպատակին հասնելու համար, հասկանալ նպատակին հասնելու իրականությունը եւ այլն։ Ենթադրություններ կան, որ նպատակի ձևակերպումը պետք է հնչի հաստատական ​​ձևով և պետք է լինի ոչ միայն բանավոր, այլև գրի առնել։ ( Աշակերտները տալիս են հնարավոր ձևակերպումների օրինակներ);
  2. Առաջադրանքների սահմանում. Քանի որ նպատակը ընդհանուր ինչ-որ բանի ցանկություն է, և նպատակին հասնելը «մեկ քայլով» գրեթե անհնար է, շատ տրամաբանական է դառնում նպատակին հասնելու ճանապարհը տարբեր առաջադրանքներով (ենթանպատակներով) նշանակելը: Սա թույլ է տալիս բարձրացնել նպատակին հասնելու գործընթացի արդյունավետությունը։ ( );
  3. Ռեսուրսների վերլուծություն. Նպատակին հասնելու գործընթացի արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է վերլուծել ռեսուրսները, այլ կերպ ասած՝ հասկանալ, թե ինչ «ես արդեն ունեմ» նպատակին հասնելու համար, ինչն է պակասում։ Սա կխուսափի ավելորդ ծախսերից (նյութական, էմոցիոնալ, էներգիա): ( Աշակերտները տալիս են նպատակներ դնելու օրինակներ);
  4. Նպատակին հասնելու գործողությունների իրականացում. Այս փուլը կարելի է համարել վերջնական փուլ, այստեղ մարդը անմիջապես սկսում է կատարել գործողություններ, որոնք կօգնեն նրան հասնել նպատակին (այստեղ օգտագործվում են նաև «Առաջադրանքների նույնականացում» երկրորդ փուլի տվյալները):

Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ նպատակադրման և նպատակին հասնելու փուլը բաժանված է 4 հիմնական փուլի, թեև այն ամբողջությամբ ենթակա է ճշգրտման (օրինակ, այն կարող է համալրվել «Ավարտված գործողությունների վերլուծություն», «Վերլուծություն» փուլով. նպատակին հասնելու գործընթացը» և այլն):

Հիմնական բաները, որոնք պետք է հիշել նպատակադրման փուլում.
Հասկացեք ցանկալի նպատակի անհրաժեշտությունն ու իրականությունը:
Ավելի շատ ապավինեք ինքներդ ձեզ, բայց սովորեք օգնություն խնդրել ուրիշներից:
Հավատացեք ձեր նպատակին և ձեր ուժերին հասնելուն:

Տեղեկատվության վերջում անհրաժեշտ է քննարկում անցկացնել՝ պարզելու համար՝ արդյոք ամեն ինչ պարզ է։

Կրթական հոգեբանպատասխանում է մասնակիցների հարցերին.

Երկրորդ փուլ «Պրակտիկա»

Առաջադրանք 1 «Նպատակ դնելը»

Կրթական հոգեբան. (առաջադրանքի համար ձեզ հարկավոր են թերթիկներ և գրիչներ՝ ըստ մասնակիցների թվի) տղերք, դուք ստացել եք անհրաժեշտ տեղեկատվություն, որպեսզի փորձեք ինքնուրույն ավարտին հասցնել նպատակադրման գործընթացը, դրա համար ես առաջարկում եմ ձեզ ինքնուրույն մշակել հասնելու պլան։ նպատակը (ցանկացած թեմայով) ըստ 4 հիմնական փուլերի, որոնք մենք դիտարկել ենք: Լրացրեք առաջադրանքը թերթիկի վրա:

Առաջադրանքն ավարտելուց հետո անհրաժեշտ է քննարկում (ինչն աշխատեց/չստացվեց, որն է առաջադրանքը կատարելու դժվարությունը, ո՞ր փուլն է ամենադժվարը/պարզը և այլն):

Առաջադրանք 2 «Ափի»

Կրթական հոգեբան. (առաջադրանքի համար ձեզ հարկավոր են թերթիկներ և գրիչներ (գունավոր մատիտներ)՝ ըստ մասնակիցների թվի) տղաներ, երբևէ լսել եք, որ նպատակին կարելի է ավելի արագ հասնել, եթե նկարեք այն կամ ստեղծեք «Իմ ցանկությունները» կոլաժը կամ «Իմ երազանքը» (պատասխանում են աշակերտները): Փորձենք ստեղծել ապագա նպատակի համար նախատեսված նախագիծ (նմուշ դասընթացի Հավելված 1-ում): (աշակերտներն այս առաջադրանքը կատարում են իրենց սեփական թղթի վրա, իսկ ներկայացնողը՝ գրատախտակին):
Սկսելու համար, ձեզնից յուրաքանչյուրը պետք է նկարի ձեր սեփական ձեռքը սավանի վրա (պարզապես շրջեք ձեր ափի մեջ):
Այնուհետև ձեր ձեռքի կենտրոնում («ափի վրա») գրեք նպատակ (գուցե երազանք, ցանկություն):

Այժմ յուրաքանչյուր «մատի» վրա գրեք, թե ինչ է ձեզ անհրաժեշտ այս նպատակին հասնելու համար:
Եվ վերջապես, յուրաքանչյուր «մատի» վրա գրեք, թե ով կարող է օգնել ձեզ հասնել այս նպատակին:
Առաջադրանքը կատարելուց հետո անհրաժեշտ է քննարկում (ինչու է այս առաջադրանքը անհրաժեշտ, կարո՞ղ է իրականում օգնել և այլն)
Ուսուցիչ-հոգեբան. Տղաներ, մեր վերապատրաստումն ավարտվել է, ցանկանում եմ, որ ձեր կյանքում հնարավորինս շատ նպատակներ ունենաք և, իհարկե, ճիշտ նույնքան հասած նպատակներ:

Դասընթացի եզրափակիչ փուլ՝ արտացոլում (թրեյնինգի քննարկում): Մասնակիցները կրթական հոգեբանի հետ միասին նստում են շրջանագծի մեջ, մասնակիցներից յուրաքանչյուրը (ներառյալ թրեյնինգի ղեկավարը) սկսում է հերթով բարձրաձայնել, կիսվել իրենց հույզերով, նշում է թրեյնինգի «+» և «-» և անում. նրանց ցանկություններն ու առաջարկությունները։

Հղումներ:

  1. Կուլիրով, Ա.Ն. Արդյունավետ նպատակադրում, - Մ. - «ԼՈՒՉ» հրատարակչություն. - 2005. - 201 էջ.
  2. Իվանովը, Կ.Ս. Սեմինար նպատակների սահմանման վերաբերյալ. մեթոդական ձեռնարկ, Սանկտ Պետերբուրգ. - 2007. - 164 էջ;

Հավելված 1

«Ապագա նպատակի նախագիծ» նմուշ (առաջադրանք «Palm»)

Անհրաժեշտ ռեսուրսներ, օգնականներ

Ցանկացած գործունեության հիմքում նպատակն է: Բիզնեսում ճիշտ նպատակները որոշում են արդյունքը, ճիշտ ուղղություն են սահմանում և թույլ են տալիս առավելագույն շահույթ ստանալ: Նպատակ դնելու ուսուցումը հիմքն էարդյունքների հասնելու համար և հնարավորություն է տալիս սովորելու, թե ինչպես կենտրոնացնել բոլոր ռեսուրսները հիմնական նպատակին հասնելու վրա:

Ում համար?Նպատակ դնելու ուսուցումը հավասարապես կարևոր է և՛ մասնագետների, և՛ մենեջերների համար, քանի որ, ցավոք սրտի, նպատակադրումը որպես անկախ առարկայական առարկա չի դասավանդվում ոչ մեկում: ուսումնական հաստատություն. Իսկ նպատակադրման վերաբերյալ դասեր կարելի է ձեռք բերել կամ մարզումների ժամանակ կամ ներսում իրական կյանք. Կյանքը խիստ ուսուցիչ է և անողոք մարզիչ, ով հաճախ դասեր է տալիս փաստից հետո, երբ արդեն շատ ուշ է: Շանսը բաց է թողնվել, մրցակիցը հասել է այս նպատակին ձեզնից առաջ, վաճառքի պլանը ձախողվել է, և այս պահերին առաջանում է էպիֆան այն մասին, թե որքանով են իրական կամ որակյալ ձեր դրած նպատակները:

Նպատակ դնելը ապագա իրականության գիտակցված կառավարման գործընթացն է, որը կամ կկառուցվի ձեր նպատակներին համապատասխան, կամ կտեսնեք ուրիշի նպատակների իրականացումը։ Դուք միշտ հասնում եք ձեր կամ ուրիշներին. հարցն այն է, թե ինչ արդյունք եք ուզում ստանալ: Նպատակների սահմանման թրեյնինգը թույլ է տալիս և՛ լրիվ դրույքով աշխատողին, և՛ նրա բիզնեսին վերահսկել նպատակներին հասնելու համար, որպեսզի հասցնեն սահմանված նպատակներին հասնելու մակարդակը մինչև 100%: Բացի այդ, իմաստալից և հավակնոտ նպատակին հասնելու գործընթացը թույլ կտա ձեզ դառնալ այնպիսի մեկը, ում երբեք չէիք կարողանա դառնալ, եթե չհամարձակվեիք դա անել:

Ճիշտ նպատակադրումը որոշում է ապագան- և ձեր ընկերությունում նպատակներ դնելու վերաբերյալ կորպորատիվ վերապատրաստման համար նյութ մշակելիս մենք հիմնականում կենտրոնանում ենք այն բանի վրա, թե ինչպիսի ապագա եք ցանկանում կառուցել: Դուք կսովորեք, թե ինչն է ընկած նպատակների սահմանման հիմքում, որտեղից են գալիս նպատակները և ինչպես առավելագույն արդյունավետությամբ ինտեգրել նպատակադրման գործընթացը ձեր աշխատանքի մեջ:

Նպատակ դնելու վերաբերյալ ուսուցման տեսակները.

1) Հիմնական թրեյնինգը նրանց համար, ովքեր չեն հանդիպել նպատակադրման գործիքների ուսումնասիրությանը (տես ծրագիրը այստեղ), որը թույլ է տալիս պատկերացում կազմել, թե որոնք են նպատակները, ինչպես դրանք ճիշտ դնել և ինչպես երաշխավորված լինել: հասնելու այն, ինչ պլանավորել եք:

2) Նպատակ դնելու ուսուցում անձնակազմի համարՍա մեթոդների եզակի զինանոց է, որը թույլ է տալիս աշխատակիցներին վերլուծել իրենց աշխատանքը, որոշել կատարողականի անհատական ​​ցուցանիշները և կենտրոնանալ այն հիմնական արդյունքների հասնելու վրա, որոնք ղեկավարությունն ակնկալում է նրանցից: Նպատակ դնելուց հետո ուսուցում, թե իրականում ինչ է նրանց աշխատանքը: Կա հասկացողություն, թե ինչի համար է աշխատումարդյունք! «Ես արեցի» և «ես արեցի» տարբերությունը: հավերժ կմնա աշխատակիցների հիշողության մեջ։ Նման վերապատրաստումից հետո շատերն իրենց արժանի նպատակներ են դնում մասնագիտական ​​զարգացման ոլորտում և սկսում են շատ ավելին անել իրենց կազմակերպության համար:

3) Նպատակ դնելու ուսուցում վաճառքի մենեջերների համարբացում է «երկրորդ քամի» ինչպես նոր մասնագետների, այնպես էլ մեծ փորձ ունեցող աշխատակիցների համար։ Այն կարող է առաջարկվել ղեկավարներին որպես առաջին թրեյնինգ, կամ կարող է իրականացվել ավելի առաջադեմ տարբերակով այն աշխատակիցների համար, ովքեր արդեն ավարտել են այն: Մասնակիցների համար այս թրեյնինգի գլխավոր բացահայտումներից մեկն այն է, որ շատերին հայտնի վաճառքի փուլերն ունեն նաև կոնկրետ նպատակներ։

Բայց Վաճառքի մենեջերների միայն 10%-ը գիտի, թե ինչպես ճիշտ նպատակներ դնելվաճառքի յուրաքանչյուր փուլում կատարել անհրաժեշտ գործողություններ և երաշխավորված են դրան հասնելու համար: Սա վաճառքի նպատակների տարրալուծումն է, այսինքն. հաճախորդների հետ աշխատելիս նպատակներ և ենթանպատակներ սահմանելու ունակություն: Այս դեպքում յուրաքանչյուր գործողություն ունի որոշակի նպատակ, յուրաքանչյուր զանգ բերում է արդյունք, հաճախորդի հետ յուրաքանչյուր հանդիպում ձեզ մոտեցնում է վաճառքին:

Եվ, ի լրումն, այն մենեջերները, ովքեր անցնում են վաճառքի նպատակադրման դասընթացներ, ընդմիշտ ազատվում են այնպիսի իրավիճակից, ինչպիսին է. անկանոն շահույթ և անկայուն վաճառք. Սովորական վաճառքի մենեջերը առաջին ամսվա ընթացքում փնտրում է հաճախորդներ, երկրորդ ամիսը վերամշակում է նրանց, երրորդ ամսում նրանց համար բոնուսներ է ստանում, այնուհետև վաճառքի անկում է ստանում, քանի որ դադար է վերցրել նոր հաճախորդներ փնտրելիս: Վաճառքի մեջ նպատակադրումը թույլ է տալիս սովորել, թե ինչպես պլանավորել և կանխատեսել վաճառքները, ինչպես նաև հաճախորդներից դրամական միջոցների հոսքը դարձնել կայուն, իսկ եկամուտը՝ կանոնավոր և բարձր:

4) Նպատակ դնելու ուսուցում մենեջերների համար- սա ձեզ և ձեր աշխատակիցներին հաջողությամբ կառավարելու ABC-ն է: Աշխատանքի արդյունքը նրա կողմից ճիշտ ընտրված և ձեռք բերված նպատակներն են՝ իր ենթակաների իրավասությունների և աշխատաժամանակի օգնությամբ։ Այս առումով, թե ղեկավարը ինչ նպատակներ է դնում իր ենթակաների համար, ինչ ձևերով և ինչպես է վերահսկում նրանց ձեռքբերումները, կախված կլինի նրա կառավարման արդյունավետությունից և իրեն վստահված ստորաբաժանման արդյունքներից:

Պետք է հիշել, որ ավագ մենեջերները ընկերության բոլոր մյուս աշխատակիցների համար հիմնական նպատակների առաջնային աղբյուրներն են: Մեկ սխալ՝ բարձր մակարդակով նպատակներ դնելիս, կարող է գործունեությունը սխալ ուղղությամբ տանելտասնյակ և հարյուրավոր մարդիկ (օրինակ, երբ սխալը վերաբերում էր մեծ գործարանի հիմնական արտադրական հզորությունների բեռնմանը և հանգեցրեց պահեստի անորակ կամ չպահանջված արտադրանքով լցվելուն): Այս մակարդակի ղեկավարների համար հրամայական է տիրապետել նպատակադրման գործիքներին, կարողանալ աշխատել նպատակների ծառի հետ, ճիշտ տարրալուծել նպատակները և կարողանալ համաժամացնել նպատակների ժամանակին ձեռքբերումը կազմակերպության բոլոր ստորաբաժանումների միջև:

Ոչ պակաս կարևոր պատասխանատվություն որակյալ նպատակների սահմանման համարպատկանում է միջին մենեջերներին, որոնք բարձրագույն ղեկավարության նպատակների մի տեսակ փոխանցող են և պատասխանատու են այդ նպատակների ավելի ցածր ստորաբաժանումներին փոխանցելու ճշգրտության համար: Նպատակ դնելու հատուկ ուսուցողական վարժությունները թույլ են տալիս նման ղեկավարներին սովորել, թե ինչպես դա անել արդյունավետ և արդյունավետ:


5) Ռազմավարական նպատակների սահմանման ուսուցումպարտադիր է ցանկացած չափի կազմակերպության համար՝ սկսած 3-5 հոգանոց փոքր ընկերությունից մինչև հարյուրավոր և հազարավոր մարդկանց միավորող կազմակերպություն։ Այս դասընթացը նախատեսում և հնարավորություն է տալիս իրականացնել ռազմավարական պլանավորման գործիքներ:


Ինչպես նավը պետք է ունենա երթուղի, արտաքին միջավայրում կողմնորոշման ցուցիչներ և սեփական շարժը ախտորոշելու պարամետրեր, կազմակերպությունը պետք է ունենա հստակ, ստուգված ռազմավարություն, վերահսկի շուկայի իրավիճակը և ցանկացած պահի սեփական արտադրողականությունը վերլուծելու գործիքներ: Այս թրեյնինգը թույլ է տալիս մենեջերներին ստեղծել արդյունավետ նպատակադրման համակարգձեր ընկերության համար և նպատակների սահմանման գործընթացը դարձնել հասկանալի և ընդհանուր առմամբ ընդունված: Նպատակների կառավարումը թույլ է տալիս կազմակերպությանը հասնել «ճիշտ նավահանգիստ», ինչպես որ մեր նախնիներին հաջողվել է նավով նավարկել դեպի աջ ափ՝ առաջնորդվելով աստղային գծապատկերներով:

Ինչու՞ է ընդհանրապես գոյություն ունեցող կազմակերպությունը և ո՞րն է դրա հիմնական իմաստը: Օրինակ, հիմնական իմաստը Walt Disney ընկերություն նրա հիմնադրի երազանքն էր, որ ծնողներն ու երեխաները կարողանան ավելի շատ ժամանակ անցկացնել միասին և վայելել անմոռանալի պահեր, որոնք կհիշվեն իրենց ողջ կյանքում: Չկան մարդիկ, ովքեր այս աշխարհից հեռանալուց առաջ ափսոսում են, որ քիչ ժամանակ են անցկացրել աշխատանքի վրա՝ զրկելով իրենց ընտանիքին ուշադրությունից։

Եվ որպեսզի ինչ-որ մեկն իր կյանքում գոնե մեկ արժեքավոր պահ ունենա, Դիսնեյը ստեղծեց իր մեծ ընկերությունը, որը հետագայում հայտնի դարձավ ամբողջ աշխարհում։ Առաքելություն և տեսլական չունեցող ընկերությունները նույնպես կարող են հաջողությամբ գործել որոշ ժամանակով: Բայց նրանք ապրում են շատ ավելի կարճ կյանքով, չեն ուրախացնում իրենց հիմնադիրներին ու աշխատակիցներին, իսկ երբ անհետանում են, գործնականում ոչ ոք նրանց չի հիշում։ Ցանկանու՞մ եք իմաստ հաղորդել ձեր ընկերության գոյությանը: , որը կարող է գերազանցել գումար վաստակելը:

Այսպիսով, բոլոր մակարդակներում աշխատողների վերապատրաստումը ձևաչափով արդյունավետ նպատակներ դնելու համար ապահովում է զգալի տնտեսական ազդեցություն կարճաժամկետ հեռանկարում: Այն նաև կազմակերպությունը դարձնում է ավելի կայուն և մրցունակ նույնիսկ արտաքին միջավայրում բարձր անորոշության պայմաններում:

Նպատակ ունենալը և նպատակադրումը, որպես ապագան կառավարելու գործիք, հնարավորություն է տալիս վստահ զգալ ապագայում, իսկ կյանքը դարձնում է ավելի պայծառ ու հարուստ: Յուրաքանչյուր մարդ իր անհատականությամբ խոշոր կորպորացիայի գործադիր տնօրենն է:Նայելով ճակատագրին տարբեր մարդիկդուք կարող եք տեսնել նպատակային տեխնոլոգիաների արդյունավետությունը, որը նրանք օգտագործել են (կամ ընդհանրապես չեն օգտագործել): Հոսքի հետ շեղվելը վերաբերում է նպատակների սահմանմանը միայն այն դեպքում, եթե հոսքի ուղղությունը համապատասխանում է ձեզ:

Այսօր ուսանողները կանգնած են հսկայական գումարդժվարություններ մասնագիտական ​​ինքնորոշման գործընթացում. Հաճախ սա ուղղակիորեն կապված է ուսանողների շրջանում որոշ կարևոր հմտությունների բացակայության հետ: Աշխատանքի ընթացքում մենք բախվում ենք ընտրություն կատարելու հոգեբանական պատրաստվածության բացակայության հետ։ կյանքի ուղինընդհանրապես և մասնագիտությունները՝ մասնավորապես։ Շատ մարդիկ հայտնաբերում են սեփական ապագայի համար նախագծերի բացակայություն, նպատակների բացակայություն և իրենց գործունեությունը պլանավորելու անկարողությունը:

Այս դասի նպատակն է սովորեցնել ուսանողներին նպատակներ դնելու և պլանավորելու հմտություններ:

Ներբեռնել:


Նախադիտում:

Խմբակային դաս թեմայի վերաբերյալ ուսուցման տարրերով

«Նպատակ դնելու հմտությունների ձևավորում» 16-17 տարեկան ուսանողների համար.

Եթե ​​չգիտես, թե որն է քո նավահանգիստը, ոչ մի քամի քեզ ձեռնտու չի լինի։ (Սենեկա)

Հիմնավորում

Այսօր ուսանողները մասնագիտական ​​ինքնորոշման գործընթացում բախվում են հսկայական թվով դժվարությունների։ Հաճախ սա ուղղակիորեն կապված է ուսանողների շրջանում որոշ կարևոր հմտությունների բացակայության հետ: Մեր աշխատանքի ընթացքում մենք բախվում ենք կյանքի ուղի ընտրելու հոգեբանական պատրաստակամության բացակայությանն ընդհանրապես և մասնագիտության ընտրությանը՝ մասնավորապես։ Շատ մարդիկ հայտնաբերում են սեփական ապագայի համար նախագծերի բացակայություն, նպատակների բացակայություն և իրենց գործունեությունը պլանավորելու անկարողությունը:

Այս դասի նպատակն է սովորեցնել ուսանողներին նպատակներ դնելու և պլանավորելու հմտություններ:

Դասի ընթացքում կլուծվեն հետևյալ խնդիրները.

  1. Ուսանողների կրթական և մասնագիտական ​​նպատակների թարմացում և կառուցվածքավորում.
  2. Նպատակ դնելու հմտությունների ուսուցում:

Դասը տեղի է ունենում ուսումնական ձևաչափով և տևում է 2 ժամ։ Առաջարկվում է այն անցկացնել ուսանողների հետ 10-15 հոգանոց խմբերով։

Դասի առաջընթացը.

Մարդու կյանքում մոտ և հեռավոր ապագայի մասին պատկերացումները նույն կարևոր դերն են խաղում, ինչ քարտեզի վրա նավիգատորի շարադրած ընթացքը ծովային նավի կամ ինքնաթիռի շարժման մեջ: Արդյոք նավը կբախվի անսպասելի ծանծաղուտների կամ կշեղվի անսպասելի նավահանգիստների մեջ, թե ոչ, կախված է ընտրված նպատակի հստակությունից և դրան հասնելու ծրագրի մանրամասնությունից ու հիմնավորությունից:

Մեր դասը նվիրված է սովորելուն, թե ինչպես ճիշտ դնել նպատակները և գտնել դրանց հասնելու ուղիներ:

Վարժություն 1. Վարժության կանոններ.

  1. Այստեղ և հիմա:
  2. Գաղտնիություն.
  3. Ոչ դատողություն.
  4. Գործունեություն.

Վարժություն 2. Ճանաչել միմյանց.

Շրջանակի մասնակիցներից յուրաքանչյուրը նշում է իր անունը և մեկը, ամենակարևորն ու լավը, իր կարծիքով, բնավորության գիծը:

Վարժություն 3. «Հաշվել».

Հաղորդավարը տալիս է «Սկսել» հրամանը, մասնակիցները պետք է հերթով հաշվեն մեկից, որպեսզի մեկ թիվը խոսի մեկ հոգու կողմից: Դուք չեք կարող հաշվել մեկը մյուսի հետևից այնպես, ինչպես նստում են մասնակիցները: Հենց որ երկու հոգի միաժամանակ ասում են նույն թիվը, հաշվարկը սկսում է նորից:

Դուք կարող եք որոշակի սահման սահմանել այն խմբի համար, որին նրանք պետք է հաշվեն, կամ կարող եք հարց տալ՝ ինչ թվով կարող են հաշվել:

Եզրակացություն. «Երբ դուք աշխատում եք խմբով, շատ կարևոր է, որ դուք լսեք միմյանց և զգաք միմյանց: Այս վարժությունը ձեզ դա սովորեցնում է»:

Այս վարժությունն ուղղված է խմբի համախմբվածության բարձրացմանը:

Այսպիսով. Անցնենք մեր դասի թեմային։ Ինչպես արդեն ասացինք, նպատակը որոշիչ դեր է խաղում մարդու կյանքում։

Ի՞նչ է նպատակը:

Նպատակը ցանկալի արդյունքի պատկերն է:

Նպատակը հատուկ մշակված երազանք է, որը պատրաստված է իրականացման համար: Երազի պես, որակյալ նպատակը պետք է լինի գրավիչ և ոգեշնչող, բայց ի տարբերություն երազանքի, այն ավելի կոնկրետ է, մանրամասն, ինչ-որ կերպ չափելի, ժամանակի մեջ սահմանված և պետք է հասնել:

Մեծ նպատակն իրագործելի է.

Տղան կորել է անտառում. Նա չգիտեր, թե ինչ աներ կամ ուր գնար։ Եվ ես նույնիսկ պատրաստվում էի լաց լինել: Բայց հետո ես հավաքվեցի ինձ, պոկեցի իմ քաջությունը, բարձրացա մի մեծ ծառի վրա և տեսա իմ ճանապարհը:

Որտե՞ղ կարող ենք գտնել այդպիսի ծառ, որպեսզի չմոլորվենք կյանքում: Նման ծառ կա՝ սա է մեր մեծ նպատակը։ Բայց այն պետք է իսկապես մեծ լինի, ինչպես այս ծառը։ Ինչը նշանակում է ստել կյանքից դուրս: Մեծ նպատակը նպատակ է, որին կարելի է հասնել:

Ամենակարևոր քայլը նպատակներ դնելն է։ Եթե ​​կարողանաք կենտրոնանալ նպատակի վրա, շատ ավելի հեշտ կլինի գտնել դրան հասնելու ուղիներ։ Սա կարեւոր է ինչպես կյանքում ընդհանրապես, այնպես էլ առավել եւս մասնագիտական ​​գործունեության մեջ։

Գոյություն ունեն երկու տեսակի նպատակներ.

  • Գլոբալ նպատակներ, այսինքն՝ դրանք, որոնց դուք ակնկալում եք հասնել երկար ժամանակ:
  • Ընթացիկ նպատակներ, այսինքն՝ նրանք, որոնց համար դուք կոնկրետ որոշումներ եք կայացնում։

Վարժություն 4. «Երազներ»

Սկսենք երազանքից. Բոլորը, շրջանագծի մեջ նստած, փակում են աչքերը և փորձում, լսելով իրենց ցանկությունները, պատկերացնել իրենց մասնագիտական ​​ապագան, դիրքը հասարակության մեջ և անմիջական միջավայրում։ Տրվում է 2 րոպե։

Հրահանգներ. «Եկեք երազենք. Պատկերացրեք ձեր մասնագիտական ​​ապագան, ձեր դիրքը հասարակության մեջ, ձեր անմիջական միջավայրը»:

Այնուհետև խմբի յուրաքանչյուր անդամ կիսվում է իր տպավորություններով: Մարզիչն ամփոփում է ասվածը. Այն ասում է, որ յուրաքանչյուր մասնակից ունի իր երազանքը: Նպատակը, որին պետք է հասնել.

Տեքստ «Եկեք հիշենք երազանքների և նպատակների փոխհարաբերությունները: - Նպատակը հատուկ մշակված երազանքն է, որը պատրաստված է իրականացման համար: Ինչպե՞ս կարող ես երազանքդ դարձնել նպատակ կամ գոնե մոտեցնել իրականությանը, տեսնել դրա իրականացման հնարավորությունը»։

«Եկեք սկսենք ինքներս մեզ համար սահմանելով, թե ինչ ենք ուզում: Ուրեմն ինչ ես ուզում»

Վարժություն 5. Նշելով, թե ինչ եք ուզում:

Մասնակիցներին խնդրում են լրացնել իրենց նախադասությունները:

Ես ուզում եմ …………………………………………………………………………………………

Ես ուզում եմ……………………………………………………………………………………………

Ես ուզում եմ……………………………………………………………………………………………………

Ես ուզում եմ ………………………………………………………………………………………

Եթե ​​ուզում եմ………………………………………………………………………………………………

Երբ ես ուզում եմ……………………………………………………………………………………..

Քանի որ ես ուզում եմ ………………., այնքանով, որքանով……………………………………………

Վարժություն 6. Նպատակ դնելը.

Ընտրեք նպատակ.

Կոնկրետ ի՞նչ ես ուզում։

Նպատակը պետք է լինի.

  1. Դրական ձևակերպված (առանց ժխտման):

«Ես հոգնել եմ այս քաղաքից, ինձ տոմս տվեք այս քաղաքից դուրս»:

PR. «Ես չեմ ուզում վիրավորվել այլ մարդկանցից» - «Ի՞նչ ես ուզում»:

  1. Սահմանված է ճշգրիտ և կոնկրետ, ներառված է համատեքստում:

Pr. «Ես ուզում եմ պրոֆեսիոնալ լինել» - «Ի՞նչ է դա նշանակում: Ո՞ր տարածքում: Ե՞րբ, ձեր կյանքի ո՞ր շրջանին: Որտեղ? Ում հետ? Ե՞րբ: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այս հարցին:

  1. Արդյունքը պետք է լինի զգայական երևակայելի:

Եթե ​​ես ուզում եմ մի բան, որի մասին ես գաղափար չունեմ, ես պարզապես չգիտեմ՝ կարող եմ ստանալ այն, թե ոչ:

Pr. «Ի՞նչ է նշանակում լինել պրոֆեսիոնալ: Ինչպե՞ս եմ զգում, երբ ունեմ այն, ինչ ուզում էի: Ի՞նչ կզգաք, երբ հասնեք ձեր նպատակին:

Մարդիկ ունեն երեք ապացույց, թե ինչպես են նրանք շարժվում դեպի նպատակ.

  1. Երբ ցավում է, կարիք չկա գնալ այնտեղ, ես հեռանում եմ նպատակից։
  2. Երբ ես ձանձրանում եմ, կանգնում եմ տեղում:
  3. Երբ կա հարմարավետություն և ուրախություն, ես ճիշտ ուղղությամբ եմ: Նկարեք այս պահերը ձեր ներսում: Ձանձրալի դարձավ. «Օ, որտե՞ղ է իմ նպատակը, ի՞նչ եմ ուզում և ինչպե՞ս եմ դա պատկերացնում»:
  1. Դուք կարող եք հասնել, արդյունքը պետք է կախված լինի միայն ձեզանից:

Օրինակ՝ «Ես ուզում եմ, որ իմ գործընկերները հարգեն ինձ»: - «Ինչպե՞ս եք ուզում զգալ նրանց հարգանքը: Ի՞նչ կարող ես անել դրա համար:

  1. Իրատեսական.

Օգտակար է որոշել նպատակի նպատակը: Երբ հասկանաք ձեր մտադրությունները և ուղղակիորեն կենտրոնանաք դրանց վրա, դուք կկարողանաք գտնել բազմաթիվ ուղիներ ավելի բարձր մակարդակի նպատակին հասնելու համար:

Օրինակ՝ «Ես ուզում եմ լինել դերասանուհի, բանկիր»: -Ինչո՞վ կտարբերվեր, եթե դերասանուհի լինեիր:

  1. Շրջակա միջավայրի բարեկեցություն, ձգվող ժամանակի ընթացքում:

Օրինակ՝ «Ես ուզում եմ բանկ թալանել» - «Ի՞նչ կլինի հետո»: «Ես ուզում եմ հեռանալ»

Այնուհետև արդյունքը կա՛մ կդառնա իսկապես նշանակալի, կա՛մ կթուլանա:

  1. Պետք է հաշվի առնել երկրորդական առավելությունները:

Կան առավելություններ, որոնք մենք ուզում ենք ստանալ, և կան նաև այն օգուտները, որոնք տալիս է մեզ ներկայիս իրավիճակը՝ այն, ինչ ունենք հիմա և ինչ չէինք ցանկանա կորցնել։

Օրինակ՝ «Ես ուզում եմ գնալ տեխնիկում» - «Ի՞նչն է լավ ներկա իրավիճակում, ի՞նչ կարող եմ կորցնել, եթե իրավիճակը փոխվի: Ի՞նչ լավ բաներ ունես հիմա, որոնք չես ցանկանա կորցնել»:

Եզրակացություն: Երբ նպատակը համապատասխանում է վերը նշված բոլոր կանոններին, ապա մենք կարող ենք վստահորեն ձգտել դրա իրականացմանը:

Վարժություն 7. Նպատակների բաշխում ժամանակի ընթացքում.

Վարժություն 8. «Հանդիպում 10 տարում».

Բոլոր մասնակիցները բաժանվում են զույգերի։ Մարզիչն ասում է. «Եկեք ժամացույցը 10 տարի առաջ դնենք: Հիմա մենք գտնվում ենք….. տարում: Ձեր կյանքում շատ բան է փոխվել։ Դուք այժմ արձակուրդում եք։ Ամառ. Մենք հասանք ձեր քաղաք, որտեղ դուք դպրոց եք գնացել։ Դուք քայլում եք փողոցով և հանդիպում եք դասընկերոջը: Ձեր միջեւ աշխույժ խոսակցություն է ծագում այն ​​մասին, թե ինչ է կատարվել տարիների ընթացքում և ինչ եք անում։ Ձեզ տրվում է 5 րոպե»։

Երբ զրույցն ավարտվում է, բոլորը նստում են շրջանագծի մեջ և յուրաքանչյուր մասնակցի ներկայացնում ամբողջ խմբին: Քննարկում.

Վարժություն 9. «Երախտագիտություն».

Շրջանակի յուրաքանչյուր մասնակից ասում է իր տպավորությունները կատարված աշխատանքից և շնորհակալություն է հայտնում աշխատանքի համար իր հարևանին և ամբողջ խմբին:

Լրացուցիչ վարժություններ.

Աշխատեք իրավիճակների հետ, որտեղ դուք խրված եք:

Աշխատեք զույգերով. Մեկ մարդ ընտրում է ինչ-որ իրավիճակ, որտեղ խրվում է: Մեկ ուրիշը հարցեր է տալիս.

  • Եվ եթե դուք դա անեիք, ի՞նչ կտա դա ձեզ: (այսպես մինչև ավելի բարձր նպատակային չափի հասնելը)
  • Ի՞նչն է խանգարում ձեզ հիմա սկսել դա անել: - Գտեք երեք խոչընդոտ: Դարձրեք դրանք նպատակների։ – Ո՞րը կարող է լինել այս խոչընդոտների լուծումը: (Այսպիսով, մինչև առաջին քայլը, որն ընդունելի կլինի)

Քայլերը մոտիվացնող են: Նվազման քայլերը կոնկրետ են.

Ո՞րն է ձեր նպատակը։

Ինչպե՞ս կարող եք որոշել, որ հասել եք ձեր ուզածին:

Ի՞նչը կարող է օգնել ձեզ ամենաարագ հասնել ձեր նպատակին:

Ի՞նչ ռեսուրսներ են ձեզ անհրաժեշտ:

Ի՞նչ կարող եք սովորել այս գործունեությունից:

Կոնկրետ պլան.

  1. Ռեսուրսներ.

Ենթադրվում է, որ յուրաքանչյուր մարդ իր ներսում ունի այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է սովորելու և հաջողության հասնելու համար: Հիմնական բանը սովորելն է, թե ինչպես մուտք գործել ձեր ներքին ռեսուրսները:

  • Ի՞նչ կենսափորձ, ի՞նչ կարողություններ, գիտելիք և այլն արդեն ունեք։
  • Կոնկրետ ինչ-որ բան անելու բազմաթիվ եղանակներ կան: Այս բաներից որն արդեն գիտեք, թե ինչպես անել:
  • Ի՞նչ այլ գիտելիքներ և հմտություններ են ձեզ անհրաժեշտ:
  1. Հատուկ քայլեր.
  • Ինչպե՞ս կոնկրետ կհասնեք այս նպատակին:
  • Ո՞րն է լինելու առաջին քայլը։
  • Ե՞րբ եք դա անելու:
  • Ո՞րն է հաջորդ քայլը:
  • Ինչպե՞ս եք շարունակելու այս գործընթացը մինչև հաջողության հասնել:

3. Օգտագործում հետադարձ կապ.

  • Ինչպե՞ս կիմանաք, որ հասել եք ձեր նպատակին: Ի՞նչ կտեսնես։ կլսե՞ս։ Կզգա՞ք դա։
  • Ինչպե՞ս կիմանաք, որ շարժվում եք դեպի ձեր նպատակը: («Տաք և սառը» – եթե այն, ինչ անում եք, ձեզ չի տանում ցանկալի արդյունքի, արեք այլ բան):
  1. Կառուցելով դեպի ապագա

Սլայդի ենթագրեր.

Նպատակ դնելու հմտությունների ձևավորում:

Եթե ​​չգիտես, թե որն է քո նավահանգիստը, ոչ մի քամի քեզ ձեռնտու չի լինի։ (Սենեկա) Ո՞րն է նպատակը: Նպատակը ցանկալի արդյունքի պատկերն է: Նպատակը հատուկ մշակված երազանք է, որը պատրաստված է իրականացման համար: Նպատակը պետք է լինի գրավիչ, ոգեշնչող, բայց կոնկրետ, մանրամասն, չափելի, ժամանակի հետ կապված և պետք է հասնել:

Մեծ նպատակն իրագործելի է. Տղան կորել է անտառում. Նա չգիտեր, թե ինչ աներ կամ ուր գնար։ Եվ ես նույնիսկ պատրաստվում էի լաց լինել: Բայց հետո ես հավաքվեցի ինձ, պոկեցի իմ քաջությունը, բարձրացա մի մեծ ծառի վրա և տեսա իմ ճանապարհը: Որտե՞ղ կարող ենք գտնել այդպիսի ծառ, որպեսզի չմոլորվենք կյանքում: Նման ծառ կա՝ սա է մեր մեծ նպատակը։ Մեծ նպատակը նպատակ է, որին կարելի է հասնել:

Գոյություն ունեն նպատակների 2 տեսակ՝ գլոբալ (որոնք դուք ակնկալում եք հասնել երկար ժամանակահատվածում): Ընթացիկ (որին հասնելու համար դուք կոնկրետ որոշումներ եք կայացնում):

«Երազներ» վարժություն. «Եկեք երազենք. Պատկերացրեք ձեր մասնագիտական ​​ապագան, ձեր դիրքը հասարակության մեջ, ձեր անմիջական միջավայրը»:

Զորավարժություն «Նշել, թե ինչ եք ուզում» Ինքներդ որոշեք, թե ինչ եք ուզում: Ավարտի՛ր նախադասությունները։ Ես ուզում եմ …………………………………………………………… Ես ուզում եմ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………… և…………… Եթե ուզում եմ………………………………, ապա…………

Զորավարժություն «Նպատակի սահմանում» դրական ձևակերպված (առանց ժխտման): Սահմանված է ճշգրիտ և կոնկրետ, ներառված է համատեքստում: Արդյունքը պետք է լինի զգայական երևակայելի: Դուք կարող եք հասնել, արդյունքը պետք է կախված լինի միայն ձեզանից: Իրատեսական. Շրջակա միջավայրի բարեկեցություն, ձգվող ժամանակի ընթացքում: Պետք է հաշվի առնել երկրորդական առավելությունները: Եզրակացություն. Երբ նպատակը համապատասխանում է վերը նշված բոլոր կանոններին, ապա մենք կարող ենք ապահով կերպով հասնել դրա իրականացմանը:

Զորավարժություն «Նպատակների բաշխում ժամանակի ընթացքում» Իմ կյանքի նպատակները (երկարաժամկետ) Նպատակներ հաջորդ երեք տարիների համար Նպատակներ վեց ամսվա համար

Կոնկրետ պլան. 1. Ո՞րն է ձեր նպատակը (մասնագիտական) 2. Ռեսուրսներ 3. Հատուկ քայլեր Ա) Բ) Գ) 4. Հետադարձ կապի օգտագործում (ինչպես կիմանաք, որ հասել եք ձեր նպատակին): 5. Կառուցել դեպի ապագա:

Նպատակը. Դեռահասների մոտ նպատակ դնելու հմտությունների զարգացում:
Առաջադրանքներ.
սահմանել «նպատակի սահմանում» հասկացությունը.
ծանոթանալ դեռահասների մոտ նպատակադրման գործընթացի առանձնահատկություններին.
ուսումնասիրել նպատակների սահմանման փուլերը;
գործնական դասի (սեմինարի) ընթացքում զարգացնել նպատակներ դնելու հմտություններ.

Անցկացման ձևը՝ խմբակային (հնարավոր է անհատական):
Իրականացման եղանակը՝ տեղեկատվություն սեմինարի տարրերի հետ:
Տևողությունը՝ 40 – 60 րոպե։
Թիրախային լսարան՝ 8-11-րդ դասարանների սովորողներ:
Լոգիստիկա՝ ինտերակտիվ գրատախտակ, մարկեր, տեսողական օգնություն՝ դասի էպիգրաֆ (Սենեկա), թերթեր և գրիչներ (գունավոր մատիտներ)՝ ըստ մասնակիցների քանակի։
Դասը պատրաստել և վարել է Մագադանի շրջանային թիվ 2 մանկատան մանկատնից դաստիարակ հոգեբան Դ.Ս.
Զրույցը պատրաստվել է տեսական նյութերի հիման վրա, տե՛ս Տեղեկանքների ցանկ։
Երբ մարդը չգիտի, թե որ նավամատույցն է գնում,
նրա համար ոչ մի քամի բարենպաստ չի լինի։
Սենեկա.
Դասի առաջընթացը.
I փուլ «Տեղեկացում»
Ուսուցիչ-հոգեբան. բարև տղերք, ձեզնից յուրաքանչյուրը այս կամ այն ​​չափով կյանքում հանդիպել է մի պահի, երբ պետք է նպատակ դնել և հասնել դրան, փորձեք օրինակներ բերել ձեր կյանքից, թե ինչպես դա կարող է դրսևորվել (աշակերտները կիսվում են. օրինակներ): Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ մեզանից յուրաքանչյուրը հաճախ կամ հազվադեպ է դիմում այնպիսի գործողությունների, ինչպիսին է կյանքում նպատակ դնելը։
ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄԸ սահմանելն է, նպատակ կառուցելը, ցանկալի ապագայի պատկերի մասին մտածելը: (Կարիերայի ուղղորդման և հոգեբանական աջակցության բառարան):
Նպատակ դնելը անհրաժեշտ պայման է մարդկային գործունեության իրականացման համար, որի ամենակարևոր բնութագիրը նպատակի առկայությունն է որպես ապագայի գիտակցված պատկեր, որը կազմակերպում է մարդու գործողությունները:
Իր գործողության նպատակները ձևակերպելու անձի ունակության առաջացման մեխանիզմը. նախ մարդը ստիպված է ձևակերպել նպատակներ մեկ այլ անձի խնդրանքով, այնուհետև նա սկսում է դրանք ձևակերպել իր համար. նախ մարդը հայտնաբերում է, որ այլ մարդկանց գործողությունները կարգավորվում են նրանց նպատակներով, այնուհետև նա սկսում է իր գործողությունները ստորադասել կոնկրետ նպատակի: (Աշակերտները կյանքից օրինակներ են բերում այն ​​գործողությունների (նպատակների) մասին, որոնք նրանք կատարել են ըստ պահանջի կամ ինքնուրույն):
Լ.Ս. Վիգոտսկին պնդում էր, որ պատանեկության ընթացքում ձևավորվում է նպատակաուղղված կամք, որը հիմնված է կամքի ավելի վաղ մեխանիզմի վրա՝ աֆեկտ:
Դեռահասների նպատակադրումը համարվում է ամբողջական, բարդ կազմակերպված գործընթաց, որը ներկայացված է.
կատարողականի արդյունքների կանխատեսում, ներառյալ նպատակի ստեղծումը (նպատակի պատկերը) և նպատակի ձևավորումը (նպատակի մտավոր մոդելավորում և ռազմավարություն (մեթոդներ և միջոցներ) դրան հասնելու համար.
Արդյունքների հասնելու գործողություններ - նպատակի իրականացում (մտավոր մոդելի գործնական կիրառման մակարդակի հասցնել) և նպատակի իրականացում.
արտացոլման փորձը, որը ներկայացված է նպատակների արտացոլմամբ (մոդելի և դրա իրականացման համար նախատեսված գործողությունների վերլուծություն, սխալների հայտնաբերում) և նպատակի ուղղում (ուղղման ուղիների նախագծում և դրանց իրականացում):

Նպատակներ դնելը
Ցանկացած գործունեության էական մասն է կազմում աշխատանքի նպատակների որոշումը:
Նպատակ դնելու փուլեր. (գործնական քննարկման համար անհրաժեշտ է օգտագործել «Քննությունը հանձնել «5-ով» նպատակը)
1. Նպատակի հայտարարություն՝ «Ես ուզում եմ...», «Ինձ պետք է...»: Ամենակարևոր փուլերից մեկը, երբ ճիշտ ձևակերպումը որոշում է նպատակին հասնելու 50%-ը։ Այստեղ կարեւոր է գնահատել, թե որքան է անհրաժեշտ այս կամ այն ​​նպատակին հասնելու համար, հասկանալ նպատակին հասնելու իրականությունը եւ այլն։ Ենթադրություններ կան, որ նպատակի ձևակերպումը պետք է հնչի հաստատական ​​ձևով և պետք է լինի ոչ միայն բանավոր, այլև գրի առնել։ (Աշակերտները տալիս են հնարավոր ձևակերպումների օրինակներ);
2. Առաջադրանքների սահմանում. Քանի որ նպատակը ընդհանուր ինչ-որ բանի ցանկություն է, և նպատակին հասնելը «մեկ քայլով» գրեթե անհնար է, շատ տրամաբանական է դառնում նպատակին հասնելու ճանապարհը տարբեր առաջադրանքներով (ենթանպատակներով) նշանակելը: Սա թույլ է տալիս բարձրացնել նպատակին հասնելու գործընթացի արդյունավետությունը։ (Աշակերտները տալիս են նպատակներ դնելու օրինակներ);
3. Ռեսուրսների վերլուծություն. Նպատակին հասնելու գործընթացի արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է վերլուծել ռեսուրսները, այլ կերպ ասած՝ հասկանալ, թե ինչ «ես արդեն ունեմ» նպատակին հասնելու համար, ինչն է պակասում։ Սա կխուսափի ավելորդ ծախսերից (նյութական, էմոցիոնալ, էներգիա): (Աշակերտները բերում են նպատակներ դնելու օրինակներ);
4. Նպատակին հասնելու գործողությունների իրականացում. Այս փուլը կարելի է համարել վերջնական փուլ, այստեղ մարդը անմիջապես սկսում է կատարել գործողություններ, որոնք կօգնեն նրան հասնել նպատակին (այստեղ օգտագործվում են նաև «Առաջադրանքների նույնականացում» երկրորդ փուլի տվյալները):

Ընդհանուր առմամբ, կարելի է ասել, որ նպատակադրման և նպատակին հասնելու փուլը բաժանված է 4 հիմնական փուլի, թեև այն ամբողջությամբ ենթակա է ճշգրտման (օրինակ, այն կարող է համալրվել «Ավարտված գործողությունների վերլուծություն», «Վերլուծություն» փուլով. նպատակին հասնելու գործընթացը» և այլն):
Հիմնական բաները, որոնք պետք է հիշել նպատակադրման փուլում.
Հասկացեք ցանկալի նպատակի անհրաժեշտությունն ու իրականությունը:
Ավելի շատ ապավինեք ինքներդ ձեզ, բայց սովորեք օգնություն խնդրել ուրիշներից:
Հավատացեք ձեր նպատակին և ձեր ուժերին հասնելուն:
Տեղեկատվության վերջում անհրաժեշտ է քննարկում անցկացնել՝ պարզելու համար՝ արդյոք ամեն ինչ պարզ է։
Կրթական հոգեբանը պատասխանում է մասնակիցների հարցերին։
Երկրորդ փուլ «Պրակտիկա»
Առաջադրանք 1 «Նպատակ դնելը»
Կրթական հոգեբան. (առաջադրանքի համար ձեզ հարկավոր են թերթիկներ և գրիչներ՝ ըստ մասնակիցների թվի) տղերք, դուք ստացել եք անհրաժեշտ տեղեկատվություն, որպեսզի փորձեք ինքնուրույն ավարտին հասցնել նպատակադրման գործընթացը, դրա համար ես առաջարկում եմ ձեզ ինքնուրույն մշակել հասնելու պլան։ նպատակը (ցանկացած թեմայով) ըստ 4 հիմնական փուլերի, որոնք մենք դիտարկել ենք: Լրացրեք առաջադրանքը թերթիկի վրա:
Առաջադրանքն ավարտելուց հետո անհրաժեշտ է քննարկում (ինչն աշխատեց/չստացվեց, որն է առաջադրանքը կատարելու դժվարությունը, ո՞ր փուլն է ամենադժվարը/պարզը և այլն):
Առաջադրանք 2 «Ափի»
Կրթական հոգեբան. (առաջադրանքի համար ձեզ հարկավոր են թերթիկներ և գրիչներ (գունավոր մատիտներ)՝ ըստ մասնակիցների թվի) տղաներ, երբևէ լսել եք, որ նպատակին կարելի է ավելի արագ հասնել, եթե նկարեք այն կամ ստեղծեք «Իմ ցանկությունները» կոլաժը կամ «Իմ երազանքը» (պատասխանում են աշակերտները): Փորձենք ստեղծել ապագա նպատակի համար նախատեսված նախագիծ (նմուշ դասընթացի Հավելված 1-ում): (աշակերտներն այս առաջադրանքը կատարում են իրենց սեփական թղթի վրա, իսկ ներկայացնողը՝ գրատախտակին):
Սկսելու համար, ձեզնից յուրաքանչյուրը պետք է նկարի ձեր սեփական ձեռքը սավանի վրա (պարզապես շրջեք ձեր ափի մեջ):
Այնուհետև ձեր ձեռքի կենտրոնում («ափի վրա») գրեք նպատակ (գուցե երազանք, ցանկություն):
Այժմ յուրաքանչյուր «մատի» վրա գրեք, թե ինչ է ձեզ անհրաժեշտ այս նպատակին հասնելու համար:
Եվ վերջապես, յուրաքանչյուր «մատի» վրա գրեք, թե ով կարող է օգնել ձեզ հասնել այս նպատակին:
Առաջադրանքը կատարելուց հետո անհրաժեշտ է քննարկում (ինչու է այս առաջադրանքը անհրաժեշտ, կարո՞ղ է իրականում օգնել և այլն)
Ուսուցիչ-հոգեբան. Տղաներ, մեր վերապատրաստումն ավարտվել է, ցանկանում եմ, որ ձեր կյանքում հնարավորինս շատ նպատակներ ունենաք և, իհարկե, ճիշտ նույնքան հասած նպատակներ:
Դասընթացի եզրափակիչ փուլ՝ արտացոլում (թրեյնինգի քննարկում): Մասնակիցները կրթական հոգեբանի հետ միասին նստում են շրջանագծի մեջ, մասնակիցներից յուրաքանչյուրը (ներառյալ թրեյնինգի ղեկավարը) սկսում է հերթով բարձրաձայնել, կիսվել իրենց հույզերով, նշում է թրեյնինգի «+» և «-» և անում. նրանց ցանկություններն ու առաջարկությունները։
Հղումներ:
1. Կուլիրով, Ա.Ն. Արդյունավետ նպատակադրում, - Մ. - «ԼՈՒՉ» հրատարակչություն. – 2005. – 201 էջ.
2. Իվանով, Կ.Ս. Սեմինար նպատակների սահմանման վերաբերյալ. մեթոդական ձեռնարկ, Սանկտ Պետերբուրգ. – 2007. – 164 էջ;

Հավելված 1
«Ապագա նպատակի նախագիծ» նմուշ (առաջադրանք «Palm»)
Անհրաժեշտ ռեսուրսներ, օգնականներ
Թիրախ
Նյութի հեղինակ՝ Ումանեց Դարիա Սերգեևնա

Ճեղքեք ձեր նպատակին

Բացարձակ արժեքը համաշխարհային նպատակ է: Մենք ձգտում ենք դրան։ Բայց այս ճանապարհը հեշտ չէ։

Մասնակիցները մեծ տառերով գրում են իրենց արժեքները A4 թերթիկների վրա: Դրանք կախված են սենյակի անկյունում ինչ-որ բանից։

Խումբը բաժանված է երկու մասի. Առաջին մասը դառնում է տեղակայված արժեք-նպատակներից հակառակ սենյակի անկյունում։ Այժմ նրանք հերթով խորհրդանշական կերպով կշարժվեն դեպի իրենց նպատակը։ Խնդիրն այն է, որ գնա դեպի այն և չկորցնի տեսադաշտը ամբողջ ճանապարհի ընթացքում: Պետք է դանդաղ շարժվել, չես կարող վազել։

Խմբի երկրորդ մասի խնդիրն է խանգարել այս շարժմանը` շեղել ուշադրությունը, փակել աչքերը, շրջվել:

Միջամտողներից ոմանք՝ մարզիչի գլխավորությամբ, ձեռքերը ամուր բռնած կենդանի պատնեշ են ստեղծում դեպի ճանապարհի վերջը, որի միջով հնարավոր չէ անցնել։ Նպատակին գնացողների խնդիրն է ճեղքել պատնեշը՝ տարբեր ձևերով ապացուցելով, որ դա անհրաժեշտ է։ Պատնեշը պահպանվում է մինչև վերջին! Եթե ​​քայլողն այնքան էլ համառ ու համոզիչ չէ, ապա նրան թույլ չեն տալիս անցնել, և նա մնում է ճանապարհի կեսին։

Այնպես որ, եթե հնարավոր է, բոլորը անցնում են այս խորհրդանշական ճանապարհը։ Հետո խմբերը փոխում են տեղերը։

Կյանքի գիծ

Յուրաքանչյուր մասնակից դնում է աթոռ, որտեղ նա այժմ է, և որտեղ նա կսկսի շարժվել դեպի նպատակը: Նա տեղադրում է երկրորդ աթոռը կամ որևէ այլ առարկա, որտեղ իր նպատակն է հասնում՝ մոտավորապես իր համար որոշելով այս իրադարձության ժամանակը: Այնուհետև, կանգնելով «հիմա» կետում, նա սկսում է դանդաղ քայլել դեպի ձեռք բերված նպատակը՝ հետևելով իր զգացմունքներին և մտքերին: Յուրաքանչյուր ոք շարժվում է իր տեմպերով, դուք կարող եք վերադառնալ, կանգ առնել և շրջվել, եթե ցանկանում եք: Երբ մասնակիցը հասնի վերջնական կետին, նա, նստելով այդ աթոռին կամ կանգնելով իր նշանակած տեղում, պետք է այնտեղ զգա իր վիճակը և խորհուրդներ ձևակերպի իրեն, ով սկսում է շարժումը։

Շերինգ.բոլորը բարձրաձայնում են իրենց զգացմունքները և, ցանկության դեպքում, խորհուրդները, որոնք ձևակերպել են հասնելու նպատակներին հասնելու պահին: