Bir payız səhərinin söz şəklini necə çəkmək olar. M.M. mövzusunda ədəbi qiraət üzrə dərsin xülasəsi. Prişvin “Payız səhəri. Su-su-su - payızda meşədə sakitlik
Hansı gözəl gün!
Hansı gözəl gün!
Necə gözəl gün!
- Nəfəs alma məşqləri
Başqa bir hekayə var
Möhtəşəm, sizin üçün.
Nəfəs alırsan - nəfəs alma,
Çöldə küləyi oyatma,
Və sakitcə nəfəs al,
Külək əsdi - O_U_U!
Yarpaqlar saraldı və titrədi - F_F_F!
Yerə uçduq - P_P_P!
Xışırdılar - Sh_Sh_Sh!
- Təmiz söhbət
- Dil Twisters
MEN RUS TƏBİƏTİNİ SEVİRƏM. PAYIZ.
İlkin payızda var
Qısa, lakin gözəl vaxt -
Bütün gün kristal kimi,
Axşamlar isə nurlu olur: (F.Tyutçev)
Lingonberries yetişir,
Günlər soyudu,
Və quş fəryadından
Ürəyim daha da kədərləndi. (K. Balmont)
Payız gəldi
Çiçəklər quruyub,
Və kədərli görünürlər
Çılpaq kollar. (A. Pleşcheev)
Qaranquşlar yoxa çıxıb
Və dünən səhər açıldı
Bütün qalalar uçurdu
Bəli, şəbəkə necə parladı
Orada o dağın üstündə. (A. Fet)
Prişvin haqqında nə öyrəndiniz?
- M. Prişvinin kitablarının sərgisi.
Bu gün biz rus təbiətinin böyük bilicisi və aşiqi, bütün əsərlərini doğma təbiətinin təsvirinə həsr etmiş yazıçı M.Prişvinin yaradıcılığı ilə tanış olacağıq. Onun qəhrəmanları təbiəti sevir və anlayır. Onun hekayələrində təkcə insanlar deyil, heyvanlar da dialoqa girirlər. Prişvin vətəninə, onun gözəlliyinə, meşələrinə və tarlalarına, çaylarına və göllərinə, quşlarına və heyvanlarına aşiq idi.
- Oyun "Adı topla"
ENESONE RUOT
Müəllim: bu sözlərin mənasını necə izah edirsiniz
Paraşüt havada açılan örtülü bir cihazdır.
Paraşüt kiçik bir paraşütdür.
Vida, spiral iplə bərkidici bir cihazdır.
Mən xüsusilə təsirləndim...
təsəvvür etdim ki...
- Hazırlıq işləri
Pa-ra-şu-tik paraşüt
Bir vaxtlar dağıldılar
Çarpaz uçuşlar
- Yenidən oxumaq (vızıltı)
GÖZ ÜÇÜN GİMNASTİKA
- İşin təhlili
- Seçmə oxu
Zəncirlə oxumaq
Alt xətt
Refleksiya
Dərsdə nə xoşunuza gəldi? İndi özünü necə hiss edirsən?
Sinifdə işinizi qiymətləndirmək üçün vərəqi rəngləyin.
Qırmızı - Mən əlayam!
Sarı - daha yaxşısını edə bilərəm!
Yaşıl - Biz cəhd etməliyik.
"bioqrafiya"
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Mixail Mixayloviç Prişvin Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsində anadan olub. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. Şimal bölgələrini gəzdikdən sonra 30 yaşında yazmağa başladı.
Sənədin məzmununa baxın
"dərs xülasəsi"
Mövzu M.M. Prişvin "Payız səhəri"
Məqsədlər: uşaqları Prişvinin "Payız səhəri" hekayəsi ilə tanış etmək;
maarifləndirmə bacarıqlarını tətbiq edin ifadəli oxu; qrupda işləmək bacarığını inkişaf etdirmək; doğma təbiətə məhəbbət aşılamaq.
Avadanlıq: Kompüter, proyektor, dərs üçün təqdimat.
L.F.Klimanovanın “Ədəbi mütaliə” dərslikləri; M. Prişvinin portreti, onun kitabları; yazılı sözlər olan tabletlər; payız mövzusunda rəsmlər; hər bir tələbə üçün rəngli vərəqlər; Lüğət V.I.Dal.
Dərslər zamanı
Təşkilat vaxtı
Vızıltılı Oxu
Nitqin istiləşməsi
Məntiqi stress
Gəlin cümlələri ardıcıl məntiqi vurğu ilə xorla oxuyaq.
Hansı gözəl gün!
Hansı gözəl gün!
Necə gözəl gün!
Gəlin dərsimizə bu əla notla başlayaq.
Nəfəs alma məşqləri
Başqa bir hekayə var
Möhtəşəm, sizin üçün.
Nəfəs alırsan - nəfəs alma,
Çöldə küləyi oyatma,
Və sakitcə nəfəs al,
Külək əsdi - O_U_U!
Yarpaqlar saraldı və titrədi - F_F_F!
Yerə uçduq - P_P_P!
Xışırdılar - Sh_Sh_Sh!
Təmiz söhbət
Dil Twisters
3. Ev tapşırığını yoxlamaq
İndi hansı bölməni oxuyuruq?
MEN RUS TƏBİƏTİNİ SEVİRƏM. PAYIZ.
Biz payız haqqında çoxlu şeirlər oxumuşuq. İndi onlardan bəzilərini sizə oxuyacağam. Siz isə parçaların müəllifinə deyin.
İlkin payızda var
Qısa, lakin gözəl vaxt -
Bütün gün kristal kimi,
Axşamlar isə nurlu olur: (F.Tyutçev)
Lingonberries yetişir,
Günlər soyudu,
Və quş fəryadından
Ürəyim daha da kədərləndi. (K. Balmont)
Payız gəldi
Çiçəklər quruyub,
Və kədərli görünürlər
Çılpaq kollar. (A. Pleşcheev)
Qaranquşlar yoxa çıxıb
Və dünən səhər açıldı
Bütün qalalar uçurdu
Bəli, şəbəkə necə parladı
Orada o dağın üstündə. (A.Fet)
4. Mövzunun və dərsin məqsədlərinin müəyyən edilməsi
5. M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsi üzərində iş
Biblioqrafik məlumatların oxunması (tələbələr tərəfindən)
Mixail Mixayloviç Prişvin uzun, hadisələrlə dolu bir həyat yaşadı. O, Oryol quberniyasında (bölgəsində) yaşayan kasıb tacir ailəsindən idi. Yaxşı təbiət elmləri təhsili almışdır. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. O, 30 yaşında yazmağa başladı, bundan əvvəl yazıçı şimal bölgələrinə səyahət edəndə uzun müddət təəssürat topladı.
Prişvin haqqında nə öyrəndiniz?
M. Prişvinin kitablarının sərgisi.
Kitabın üz qabığına baxın, adlarını oxuyun. M.Prişvinin yazdıqlarından nəticə çıxarın.
Bu gün biz rus təbiətinin böyük bilicisi və aşiqi, bütün əsərlərini doğma təbiətinin təsvirinə həsr etmiş yazıçı M.Prişvinin yaradıcılığı ilə tanış olacağıq. Onun qəhrəmanları təbiəti sevir və anlayır. Onun hekayələrində təkcə insanlar deyil, heyvanlar da dialoqa girirlər. Prişvin vətəninə, onun gözəlliyinə, meşələrinə və tarlalarına, çaylarına və göllərinə, quşlarına və heyvanlarına aşiq idi.
Və bu rəfdə Mixail Prişvinin təbiət haqqında kitabları var. Onları oxumağı məsləhət görürəm.
Oyun "Adı topla"
Bir payız küləyi əsdi və bütün hərflər dağıldı, adı toplamağa kömək et.
ENESONE RUOT
(2 şagird lövhədə, yarpaqlarda hərflər)
Sizcə nə müzakirə olunacaq?
Oxumağa hazırlıq işi
Lüğət işi
Müəllim: Bu sözlərin mənasını necə izah edirsiniz?Yavaş-yavaş (yavaş-yavaş)
Ruh insan gözünə görünməyən cisimsiz bir qabıqdır.
Paraşüt, dişli, kəpənək nədir?
Paraşüt havada açılan örtülü bir cihazdır.
Paraşüt kiçik bir paraşütdür.
Paraşüt necə uçur? (yavaş-yavaş)
Vida, spiral iplə bərkidici bir cihazdır.
Vida necə fırlanır? (sürətli)
dişli nədir? (kiçik vida)
Güvə kimdir? (kiçik kəpənək)
Müəllimin “Payız səhəri” hekayəsini ifadəli oxuması. İlk təəssüratlarla bağlı söhbət
Bəyəndinizmi? Necə hiss etdiniz?
Mən xüsusilə təsirləndim...
təsəvvür etdim ki...
Hazırlıq işləri
Hekayənin oxunması üçün nitq aparatımızı hazırlayaq.
Heca-heca, sonra cəld bütün sözlərlə oxuyun:
Oyanmaq, oyanmaq
Pa-ra-şu-tik paraşüt
Bir vaxtlar dağıldılar
Çarpaz uçuşlar
Yenidən oxu (vızıltı)
Oxumadan əvvəl tapşırıq: Mətni oxuyarkən M.Prişvinin hekayəsini rus şairlərinin şeirləri ilə birləşdirən nəyə diqqət yetirin?
GÖZ ÜÇÜN GİMNASTİKA
İşin təhlili
Kim suala cavab verməyə hazırdır: M.Prişvinin hekayəsini rus şairlərinin şeirləri ilə nə birləşdirir?
Müəyyənləşdirmək Əsas fikir hekayə (Hər şeydə gözəlliyi görmək lazımdır).
Seçmə oxu
Hindistan yayı haqqında nə bilirsiniz? (Sentyabrın sonu və ya oktyabrın birinci yarısında uzun müddət davam edən isti və quru hava. “Hind yayı”nda bəzi bitkilərin təkrar çiçəklənməsi baş verir.)
Prişvin Hindistan yayı haqqında nə yazır? (uçan hörümçək toru)
(paraşüt kimi - rəvan, yan-yana yellənmək; kəpənək kimi - rəvan dövrə vurmaq, dişli kimi - tez dövrə vurmaq).
Hansı quşlar ən son uçacaq? (qalaqlar)
Yazıçı payız gününü necə təsvir edir? (Gözlərini açır, oyanır)
Hansı şəkli təsəvvür edirsiniz? (şifahi rəsm)
Ekspressiv oxu bacarıqlarının məşq edilməsi. (ehtiyat)
Zəncirlə oxumaq
Alt xətt
Hekayələrində nədən yazırdı?
Ev tapşırığı
S. 78, dəftərlərinizə hekayə üçün illüstrasiya çəkin
Refleksiya - Dərsdə nə xoşunuza gəldi? İndi özünü necə hiss edirsən? Sinifdə işinizi qiymətləndirmək üçün vərəqi rəngləyin.
Qırmızı - Mən əlayam!
Sarı - daha yaxşısını edə bilərəm!
Yaşıl - Biz cəhd etməliyik.
Sənədin məzmununa baxın
"yarpaqlar"
Nəfəs alma məşqləri
- Külək əsdi - O_U_U!
- Yarpaqlar saraldı və titrədi - F_F_F!
- Yerə uçduq - P_P_P!
- Xışırdılar - Sh_Sh_Sh!
Su-su-su - payızda meşədə sakitlik
Tsk-tsy-tsy-cücələr yemək istəyirlər
Göbələklər meşədə böyüyür
Ra-ra-ra - siçanın bir dəliyi var
Mən çeynəyirəm, çeynərəm, çeynərəm, kofta toxuyuram
Tsa-sa-ça - qarğanın cücəsi böyüdü
Mən kolluqda bir kirpi ilə qarşılaşdım:
- Hava necədir, kirpi?
- Təzə.
Və titrəyərək evə getdik,
Ovuşdurmaq, qorxmaq, iki kirpi.
Xəndəklərin üstündən, donqarın üstündən O eynək
Göbələk yığmaq üçün meşəyə getdik.
Mən rus təbiətini sevirəm
payız
Başlıq toplayın
ENESONE RUOT
Mixail Mixayloviç Prişvin
Lüğət işi
Yavaş-yavaş
paraşüt
Kəpənək
dişli
- Xüsusilə təsirləndim...
- təsəvvür etdim ki...
Oyanır
Pa-ra-şu-tik paraşüt
Bir vaxtlar dağıldılar
Çarpaz uçuşlar
- Qırmızı - Mən əlayam!
- Sarı - daha yaxşısını edə bilərəm!
- Yaşıl - Biz cəhd etməliyik
Peyzajın addım-addım çəkilməsi
Rəsm üzrə master-klass. "Dumanlı səhər" mənzərəsi
Annenkova Elena Nikolaevna, Kursk vilayəti, Fatejski rayonu, Qlebovskaya orta məktəbinin təsviri sənət müəllimi.Materialın təsviri: Bunu akvarellə təsvir etmək üçün sizə master-klass təklif edirəm təbiət hadisəsi duman kimi. Bu material ibtidai və orta məktəb tələbələri üçün nəzərdə tutulub məktəb yaşı. Təsviri incəsənət müəllimləri, müəllimlər üçün faydalı olacaq ibtidai siniflər təsviri incəsənət dərslərinin müstəqil təşkili.
Məqsəd: daxili bəzək.
Hədəf: xüsusi təsvir üsullarından istifadə edərək duman kimi təbiət hadisəsinin müstəvidə təsviri.
Tapşırıqlar:
1. "yaş", "quru fırça" rəsm texnikasından istifadə bacarıqlarını möhkəmləndirmək,
2. təbiətin gözəlliyini dərk etmək, mənzərədə əhval-ruhiyyəni çatdırmaq bacarığını inkişaf etdirmək,
3. inkişaf Yaradıcı bacarıqlar, estetik zövq,
4. doğma təbiətə məhəbbət tərbiyə etmək.
Materiallar və aksesuarlar iş üçün tələb olunur:
- su ilə konteyner,
- akvarel boyaları,
- bədii akvarel kağızı,
- dələ və ya sintetik fırçalar, bir tük fırça,
- süngər,
- çərçivə.
Akvarel suda seyreltilmiş şəffaf boyalarla çəkilir. Boya təbəqəsinin nazik və şəffaf olması çox vacibdir.
Akvarel boyasında yaş əsasda (bazanın yaş səthində) boya qatının tətbiqi tez-tez istifadə olunur. Bu iş üsulu yumşaq keçidlərlə yüngül, şəffaf rəng çalarları əldə etməyə imkan verir. Xam iş üsulu, bəzi atmosfer hadisələrini - buludlu bir günün vəziyyətini, dumanlı bir səhər, axşam toranlığını çatdırmaq lazım olduqda, landşaft rəngkarlığında xüsusilə uğurla istifadə olunur.
Tətbiq olunan boyalar nəm bulanıklaşır və nəzərdə tutulan dizaynın hüdudlarından kənara çıxa bilər. Sonra artıq boya təbəqəsi sıxılmış təmiz fırça ilə diqqətlə seçilir.
Dumanlı bir səhər yazmağa çalışaq. Bədii akvarel boyaları qutusu həmişə boyaların adı ilə kompozisiyanı göstərir. Bu, yeni başlayanlar üçün qarışdırmaq üçün lazım olan rəngləri tapmağı asanlaşdıracaq.
Akvarel kağızını su ilə yüngülcə nəmləndirin. Bunu geniş bir fırça ilə edə bilərsiniz, ancaq bir süngər istifadə etmək daha yaxşıdır. Kağız bərabər doymuş olmalıdır və artıq su olmamalıdır.
Palitrada zümrüd və tünd bənövşəyi qarışdırırıq (altına ağ kağız qoyulmuş şüşə üzərində) və yaş sahəni təsvir etmək üçün uzun, enli üfüqi vuruşlardan istifadə edirik. Bu rəngə bir az təbii sienna əlavə edin və sahədə bir neçə üfüqi vuruş edin. Akvarellərlə işləmək təcrübəniz varsa, boyaları birbaşa kağızın müstəvisində qarışdıra bilərsiniz.
Ultramarini su ilə güclü şəkildə seyreldirik və mənzərənin yuxarı hissəsini - səmanı rəngləyirik. Bir az açıq bənövşəyi, mavi, çəhrayı (yüksək seyreltilmiş qırmızı kraplak) əlavə edin. Rənglər tamamilə şəffaf olmalıdır.
Əsərin yuxarı hissəsi quru olmasa da, kənarları uzaqdan yazırıq. Bunu etmək üçün, tünd yaşılı sienna ilə qarışdırın və kağızın nəm səthinə gözəl şəkildə yayılmalı olan işin yuxarı hissəsinin ortasında tez-tez şaquli vuruşlar tətbiq edin.
Uzaqda təcrid olunmuş ağacları təsvir edirik. Bunu etmək üçün fırçanın üzərinə ultramarin və ya tünd bənövşəyi ilə zümrüd qarışığı qoyun, bir az yandırılmış umber əlavə edin və onları qruplaşdıraraq qısa şaquli vuruşlar edin.
Yüngül bir duman zolağında təbii siennaya bir az mavi-yaşıl əlavə edərək, uzaqda ot tayalarını təsvir edirik.
Ön planda biz də saman tayasını təsvir edəcəyik, lakin bunun üçün zümrüd rəngini tünd bənövşəyi və yanmış çəhrayı ilə qarışdıracağıq.
Landşaft bir az quruduqda, biz təbii sienna ilə arxa planda ot tayalarının zirvələrini vurğulayacağıq və ön planda olan saman tayasına həcm əlavə edəcəyik. Bunu etmək üçün quru tüklü bir fırçaya bir az tünd bənövşəyi boya çəkin və ot tayasının bir tərəfində bir neçə vuruş edin.
Zümrüd yaşılını tünd bənövşəyi ilə qarışdırın, quru bir fırçaya boya qoyun və ön planda yatan otları rəngləyin.
Qalan sadəcə mənzərəmizi çərçivəyə daxil etməkdir.
İzlədiyiniz üçün təşəkkürlər!
Effektləri aktivləşdirin
14-dən 1-i
Effektləri söndürün
Oxşar baxın
Yerləşdirmə kodu
ilə təmasda
Sinif yoldaşları
Telegram
Rəylər
Rəyinizi əlavə edin
Təqdimat üçün abstrakt
“M.M.Prishvin “Payız səhəri” mövzusunda təqdimat İ.Bunin “Bu gün hər tərəf çox işıqlıdır...” “oxlarla əlaqə qurun”, “”, “Oxu” kimi tapşırıqları təqdim edir.
- İstiləşmə
- Oxlarla birləşdirin
- Obyektlər bədii ifadə
- Bədii ifadə vasitələri tapın
- Oxuyun
Müəllim tərəfindən dərs keçirmək
Test/yoxlama işi aparmaq
Format
pptx (powerpoint)
Slaydların sayı
Davydova I. S.
Tamaşaçılar
Sözlər
mücərrəd
İndiki
Məqsəd
Slayd 1
Davydova İrina Sergeevna, ibtidai sinif müəllimi, Klyukvinskaya orta təhsil müəssisəsi
hərtərəfli məktəb».
2-ci sinifdə ədəbi oxu dərsi.
Slayd 2
İstiləşmə
- bəli-dar-bənd-ev-tüstü
- yanğın
- boru
- vulkan
- yağ
- rokçu
- alma ağacları
Slayd 3
Oxlarla birləşdirin
bədii mətn:
...Gecələr külək qəzəblənir
Bəli, pəncərəni döyür.
Qızıl yarpaqlar fırlanırdı
Gölməçənin çəhrayı suyunda...
elmi mətn:
Külək havanın üfüqi istiqamətdə hərəkətidir.
Hovuz - su təchizatı, suvarma, balıq və su quşlarının yetişdirilməsi, habelə sanitariya və idman ehtiyacları üçün su saxlamaq üçün süni su anbarıdır.
Slayd 4
Bədii ifadə vasitələri
- şəxsiyyətləşdirmə
- müqayisə
- metafora
- epitetlər
Slayd 5
Bədii ifadə vasitələri tapın
- şəxsiyyətləşdirmə
- müqayisə
- metafora
- epitetlər
Slayd 6
Slayd 7
Oxuyun
- mo-tyl-com - güvə
- bizi yenidən uçur - köçəri
- pıçıltı-cızmaq-pıçıltı
- oyanır - oyanır[tsa]
- dağınıq - dağınıq
- end-chi-sya – son[tsa]
Slayd 8
M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsində bədii ifadə vasitələri
Slayd 9
Slayd 10
M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsində bədii ifadə vasitələri
Slayd 11
Slayd 12
M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsində bədii ifadə vasitələri
Slayd 13
Oxuyun
Slayd 14
Bütün slaydlara baxın
mücərrəd
Hədəf:
-
sözlərin mənasını formalaşdırmaq;
Dərslər zamanı
Kim danışmaq istəyir
O, töhmət verməlidir
Hər şey düzgün və aydındır,
Yəni hər kəsə aydın olsun.
danışacağıq
Və töhmət verəcəyik
O qədər düzgün və aydın
Yəni hər kəsə aydın olsun.
II. İstiləşmə
Nəfəs alma məşqləri.
Oxuma blokları (slayd 2)
- bəli-dar-bənd-ev-tüstü
İntonasiya istiləşməsi.
Zehni gimnastika (slayd 2)
- Duman maqnit sözüdür
(uşaqların cavabları)
rayon."
İndi mənə deyin, bir alim kimi?
"Tüstü yanma məhsuludur."
(şagirdin işini yoxlayır)
(yumor)
- Dəqiqləşdirin, hansı yumordur? (yaxşı xasiyyətli)
(şəxsləşdirmə, epitetlər)
Gözlər üçün Fusult dəqiqə
V. Yeni şeylər öyrənmək.
1. Müəllim tərəfindən ilkin oxu.
()
Hekayəni bəyəndinizmi?
orfoqrafiya oxu:
- pa-ra-shu[u]-ti-kom - paraşüt
- mo-tyl-com - güvə
- bizi yenidən uçur - köçəri
- pıçıltı-cızmaq-pıçıltı
- dağınıq - dağınıq
- end-chit-sya – son [tsa]
1 hissə
- Nə haqqında olacaq?
Plan
1. Yarpaq düşməsi
- paraşütlə uçur
- güvə kimi uçur müqayisə (slayd 8; notebook girişi)
- gün gözlərini açır - şəxsiyyətləşdirmə (slayd 10; notebook girişi)
- illüstrasiya (slayd 11)
- Cavab ver.
işləyir)
Nəticə:
Səyyar bədən tərbiyəsi dəqiqəsi
2-ci hissə
- Oxuyun.
Təklik –
3-cü hissə
Üçüncü hissə nədən bəhs edir?
- Oxuyun.
Hamısı bitəcək - giriş)
Stilistik təhlil
(gün oyanır – şəxsiyyət - slayd 12)
(“Gün oyanır, gəlir”)
Nəticə:
Gözlər üçün Fusult dəqiqə
- Şair sükutdan necə danışır?
Nəticə:
VII. Refleksiya
- Gəlin yekunlaşdıraq:
VIII. Ev tapşırığı
Cədvəldə əhval-ruhiyyəni qeyd edin.
Davydova İrina Sergeevna, ibtidai sinif müəllimi, MBOU "Klyukvinskaya orta məktəbi" Kursk rayonu, Kursk vilayəti.
Ədəbi oxu (2-ci sinif)
Mövzu. Bədii ifadə vasitələriM.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsində.
Hədəf:
-
sözlərin mənasını formalaşdırmaq;
- sözün estetik dəyərini açmaq;
- uşaqların nitq və ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək.
- Avadanlıq: L.F. Klimanov "Ədəbi oxu" dərsliyi;
- yazıçının portreti, kitablar, kartlar sərgisi;
Dərslər zamanı
I. Təşkilati məqam. Əhval-ruhiyyə (cədvəldə qeyd edin). Sırf danışan.
Kim danışmaq istəyir
O, töhmət verməlidir
Hər şey düzgün və aydındır,
Yəni hər kəsə aydın olsun.
danışacağıq
Və töhmət verəcəyik
O qədər düzgün və aydın
Yəni hər kəsə aydın olsun.
II. İstiləşmə
Nəfəs alma məşqləri.
Oxuma blokları (slayd 2)
- bəli-dar-bənd-ev-tüstü
İntonasiya istiləşməsi.
- Duman yağışa doğru sürünür.!? - məntiqi stress.
Zehni gimnastika (slayd 2)
- Duman maqnit sözüdür
“Tüstü” sözünü hansı sözlər cəlb edir? Niyə?
(tüstü bacadan gəlir; pişik tüstülüdür; tüstü rokerdən gəlir və s.)
III. Ev tapşırığını yoxlamaq.
Bədii mətn elmi mətndən nə ilə fərqlənir? (uşaqların cavabları)
(bir tələbə kompüterdə işləyir, aşağı sol küncdə “qələm” funksiyasını seçir; slayd 3)
Tüstü haqqında şair və ya yazıçı kimi danışın.
“Yanan yarpaqlardan çıxan tüstünün acı qoxusu ətrafa yayıldı
rayon."
İndi mənə deyin, bir alim kimi?
"Tüstü yanma məhsuludur."
(şagirdin işini yoxlayır)
Hansı bədii mühit V. Berestovun şeirində istifadə edilmişdir? (yumor)
- Dəqiqləşdirin, hansı yumordur? (yaxşı xasiyyətli)
Zəncirlə bir şeiri əzbər oxumaq.
Bu şeirdə hansı bədii ifadə vasitələrinə rast gəlinir? (şəxsləşdirmə, epitetlər)
- Bədii ifadənin başqa hansı vasitələrini bilirsiniz?
Uşaqlar kompüterdə işləyirlər (qələm funksiyası): ikinci uşaq slayd 4, üçüncü slayd 5. Yoxlayın.
Gözlər üçün Fusult dəqiqə
IV. Motivasiya. Məqsəd təyini.
Sizcə, nəsrdə bədii ifadə vasitələri ola bilərmi? (…………..)
- Biz bunu M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsini oxumaqla öyrənəcəyik.
- Amma biz onu sadəcə oxumayacaq, araşdıracağıq.
- Deməli, bu gün dərsdə nəsr əsərində bədii ifadə vasitələrinin olub-olmadığını öyrənəcəyik.
V. Yeni şeylər öyrənmək.
1. Müəllim tərəfindən ilkin oxu.
Diqqətlə qulaq asın, çətin və anlaşılmaz sözlərə diqqət yetirin. Mətni hissələrə necə bölmək barədə düşünün?
(musiqi fonunda hekayə oxumaq - slayd 6)
(Dərs zamanı hansı musiqinin səsləndiriləcəyi müəllimin özündən asılı olduğu üçün təqdimata musiqi daxil etməmişəm)
2. Emosional və qiymətləndirici xarakterli məsələlər üzrə təhlil.
Hekayəni bəyəndinizmi?
- Musiqili və ya musiqisiz dinləmək hansı daha maraqlıdır? Niyə?
3. Hazırlıq işi (slayd 7)
Hecalara görə - orfoqrafik oxu və bütün sözlər -
orfoqrafiya oxu:
- pa-ra-shu[u]-ti-kom - paraşüt
- mo-tyl-com - güvə
- bizi yenidən uçur - köçəri
- pıçıltı-cızmaq-pıçıltı
- oyanır - oyanır [tsa]
- dağınıq - dağınıq
- end-chit-sya – son [tsa]
Təkrar oxu. İşin hissə-hissə təhlili.
1 hissə
Mətndə birinci hissəni tapın.
- Nə haqqında olacaq?
Bu hissəyə necə başlıq verə bilərsiniz?
Plan
1. Yarpaq düşməsi (lövhəyə və dəftərlərə yazın)
Heç payız yarpaqlarının ağaclardan tökülməsinə baxmısınız?
Təəssüratlarınızı M.Prişvinin təəssüratları ilə müqayisə edin.
Deməli, biz bədii ifadə vasitələrinə şeirdə rast gəlinməsinə öyrəşmişik, amma artıq mətnin birinci hissəsində onları gördük. Ad verin.
- paraşütlə uçur
- güvə kimi uçur müqayisə (slayd 8; notebook girişi)
- dişli illüstrasiya kimi uçur (slayd 9)
- gün gözlərini açır - şəxsiyyətləşdirmə (slayd 10; notebook girişi)
- illüstrasiya (slayd 11)
Beləliklə, dərsin əvvəlində verilən suala cavab verdik. Hansı?
- Cavab ver.
(bədii dil vasitələri nəsrdə ola bilər
işləyir)
Nəticə:obrazlı ifadə vasitələri müəllifin təsvir etdiyi şəkilləri daha aydın təsəvvür etməyə kömək edir, nitqimizi daha rəngarəng və ifadəli edir.
Səyyar bədən tərbiyəsi dəqiqəsi
2-ci hissə
İkinci hissədə nədən danışacağıq?
- Oxuyun.
- İkinci hissəyə nə ad verməliyik? ( Təklik – planda lövhədə və dəftərlərdə qeyd etmək)
- Yazıçının əhvalını necə hiss edirsiniz?
Lövhədə sözləri olan kartlar var: şən, həvəsli, kədərli, kədərli, şən, xəyalpərəst, narahat, sakit, dinc (sülh dolu)
(uşaqlar onlara lazım olan kartları seçib maqnit lövhəsinə asırlar)
Ruhunuzda hansı hisslər yarandı? (…………………….)
3-cü hissə
Üçüncü hissə nədən bəhs edir?
- Oxuyun.
- Üçüncü hissəyə nə ad verməliyik? ( Hamısı bitəcək - giriş)
Stilistik təhlil
Üçüncü hissədə bədii ifadə vasitələri tapın?
(gün oyanır – şəxsiyyət - slayd 12)
- “Oyanır” sözünün sinonimini seçin.
(“Gün oyanır, gəlir”)
- Hansı daha yaxşıdır? Gün oyanır yoxsa gün gəlir?
Nəticə: bədii əsərdəki söz tutumlu və əvəzolunmazdır. Yazıçılar və şairlər söz sənətkarlarıdır; Rəssamlar boya ilə rəsm çəkdiyi kimi, yazıçılar da bədii ifadə vasitələrindən istifadə edərək sözlə rəsm çəkirlər.
Gözlər üçün Fusult dəqiqə
VI. İ.Buninin şeiri ilə tanışlıq.
1. Təlim keçmiş tələbə tərəfindən əzbər oxuyun.
Bu şeir sizdə hansı əhval-ruhiyyə yaratdı?
- Prişvinin hekayəsinin əhval-ruhiyyəsinə uyğun gəlirmi?
- Şair sükutdan necə danışır?
- Oxuyarkən hansı sözləri səsinizlə vurğulamaq istərdiniz?
- Bu şeirdə ən çox hansı səslər təkrarlanır?
-Samit səslərin təkrarlanması texnikası necə adlanır?
- Şair niyə alliterasiyadan istifadə edirdi?
Nəticə: şair - söz bəstəkarı; Səslərin köməyi ilə şair bizə nəinki görməyə, həm də özünün gördüyünü və eşitdiyini eşitməyə kömək edir.
VII. Refleksiya
Beləliklə, biz mətnin sürətli öyrənilməsini həyata keçirdik.
- M.Prişvinin hekayəsini rus şairlərinin şeirləri ilə nə birləşdirir?
- Gəlin yekunlaşdıraq:
bütün bədii ifadə vasitələri: epitetlər, təcəssümlər, müqayisələr və başqaları, müəlliflər nəsr yazarkən istifadə edirlər; bu, əsəri daha parlaq, gözəl edir və təsvir olunan hadisələri və şəkilləri təsəvvür etməyə kömək edir.
Nəyi bilmirdiniz, amma indi bilirsiniz - bu sizin üçün yenidir?
- Hansı tapşırıqlar daha maraqlı görünürdü?
VIII. Ev tapşırığı
2. Dərsliyin 2 nömrəli sualına cavab verin: “Bu iki əsər üçün bir şəkil çəkmək olarmı?”. Əvvəlcə söz şəklini çəkin, sonra dəftərinizdə karandaşlardan istifadə edin.
3. İ.Buninin şeirində bədii ifadə vasitələri tapın. Onları dəftərinizdə bir cədvələ yazın.
Mövzu M.M. Prişvin "Payız səhəri"
Məqsədlər: uşaqları Prişvinin "Payız səhəri" hekayəsi ilə tanış etmək;
şüurlu ifadəli oxu bacarıqlarını tətbiq etmək; qrupda işləmək bacarığını inkişaf etdirmək; doğma təbiətə məhəbbət aşılamaq.
Avadanlıq: Kompüter, proyektor, dərs üçün təqdimat.
L.F.Klimanovanın “Ədəbi mütaliə” dərslikləri; M. Prişvinin portreti, onun kitabları; yazılı sözlər olan tabletlər; payız mövzusunda rəsmlər; hər bir tələbə üçün rəngli vərəqlər; V.I.Dahl tərəfindən izahlı lüğət.
Dərslər zamanı
Təşkilat vaxtı
Zəng çaldı və dərs başladı.
Gəlin əl-ələ tutaq
Və gəlin bir-birimizə gülümsəyək!
Biz birlikdə işləyəcəyik
Biz tənbəl olmamalıyıq
Nitqin istiləşməsi
Gəlin cümlələri ardıcıl məntiqi vurğu ilə xorla oxuyaq.
Nə gözəl səhər!
Nə gözəl səhər!
Nə gözəl səhər!
Gəlin dərsimizə bu əsas qeydlə başlayaq.
Ev tapşırığını yoxlamaq
İfadəli oxu “Çətin göbələklər”
Kim yazıb? (şair - Valentin Dmitrieviç Berestov)
Göbələklər haqqında məlumatı kim hazırladı?
Bu mətnləri kim yazıb, alim, yoxsa şair?
Göbələklər haqqında məlumatı harada axtardınız?
Mövzunu və dərs məqsədlərini təyin etmək
Bu gün biz davam edəcəyik böyük mövzu, buna ... deyilir." Mən rus təbiətini sevirəm"
Tapmacaları tapın:
O, alov yandırdı.
Bu səxavətli gözəllikdir
Oynayaraq gülümsəyir
Və hər kəsi maili yağışla qoruyur. (payız)
Və bu qız kimdir?
Qalın duman kimi yayılır,
Səhərə qədər küləklərlə mahnı oxuyur.
Və o soyuq və acdır,
Ruhumda melanxolik, soyuqluq var... Hamı yuxuya gedir, günlər keçir. (payız.)
Bu tapmacalarda payızı necə görürsən?(qızıl; boz, yaş, yağışlı)
Dərs nə haqqında olacaq? (payız)
İndi hansı bölməni oxuyuruq?
MEN RUS TƏBİƏTİNİ SEVİRƏM. PAYIZ.
(mövzu evdə hazırlanmış böyük kitabın üz qabığında yazılmışdır)
Bu gün biz dərsdə çox şey öyrənəcəyik, araşdırma aparacağıq və tədqiqatın nəticələrini bu kitabda dərc edəcəyik.
payızı sevirsən?
Bunda nə xoşunuza gəlir?
Hansı payız aylarını bilirsiniz? (sentyabr oktyabr noyabr)
İndi ay neçədir? (Oktyabr.)
Oktyabr payızın ortasıdır. Qədim dövrlərdə bu ayı “yarpaq tökülməsi” adlandırırdılar.
Niyə? (çünki ağaclardan qurumuş, saralmış yarpaqlar tökülür.)
İMZA - Bilirsinizmi ki, yarpaqlar tökülürsə, tərs çevrilirsə, bu, məhsul və isti qış deməkdir, ön tərəf isə soyuq qış deməkdir. Onu yoxlamaq!
Dərs mövzusu üzərində işləmək
Yaradıcı insanlar payıza sevgilərini necə ifadə edə bilərlər? (musiqi, rəsm, ədəbi əsər)
Siz payız haqqında şəkillər çəkdiniz. (sinifdə sərgi)
Sizcə, kimin rəsmləri daha uğurludur?
(kitabda 2 rəsm qoyduq)
Məşhur rəssamlar İ. Levitan və İ. Qrabar payızı necə görürlər (rəsm İ. Levitan " Qızıl payız", İ. Qrabar "Rowan və ağcaqayın ağacları") - Siz və rəssamlar işinizdə hansı rənglərdən istifadə etmisiniz?
Nəfəs alma məşqləri
Başqa bir hekayə var
Möhtəşəm, sizin üçün.
Söhbət şam iynələrinin qoxusundan gedir,
Rowan kolu və kokos
Səhər sülh vaxtı olacaq...
Nəfəs alırsan - nəfəs alma,
Çöldə küləyi oyatma,
Və sakitcə nəfəs al,
Külək əsdi - O_U_U! Yarpaqlar saraldı və titrədi - F_F_F! Yerə uçduq - P_P_P! Xışırdılar - Sh_Sh_Sh!
Dərsin mövzusu üzərində işin davamı
Ensiklopediya məqaləsini oxuyaq. Alimlər payız haqqında nə yazır?
Payız yaydan sonrakı və qışdan əvvəlki ilin vaxtıdır. Payız intensivliyi günəş şüaları orta.
Oxuma əsasında söhbət
Mətn məqsədi nədir?
Bəyanatın məqsədi ilə bağlı hansı cümlələr tapıldı?
Bu hansı mətndir, elmi, yoxsa ədəbi? (Və bu gün oxuyuruq elmi mətnlər? - Hansı? "Göbələk haqqında")
Hansı elmi sözləri eşitdiniz? (orta intensivlik)
M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsi üzərində iş
Oyun "Adı topla"
İndi payız haqqında başqa bir mətn oxuyaq. Bir payız küləyi əsdi və bütün hərflər dağıldı, adı toplamağa kömək et.
ENESONE RUOT
(2 şagird lövhədə, yarpaqlarda hərflər,kitaba salmaq)
Sizcə nə müzakirə olunacaq?
- Bir şagirdin M. Prişvin haqqında portretini göstərən hekayəsi.
Mixail Mixayloviç Prişvin uzun, hadisələrlə dolu bir həyat yaşadı. O, Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsindən idi. Yaxşı təbiət elmləri təhsili almışdır. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. O, 30 yaşında yazmağa başladı, bundan əvvəl yazıçı şimal bölgələrinə səyahət edəndə uzun müddət təəssürat topladı.(hesabatı kitaba qoyuruq)
M. Prişvinin kitablarının sərgisi.
Araşdırmaqrup işi.
Kitabın üz qabığına baxın, adlarını oxuyun. M.Prişvinin yazdıqlarından nəticə çıxarın.
Bu gün biz rus təbiətinin böyük bilicisi və aşiqi, bütün əsərlərini doğma təbiətinin təsvirinə həsr etmiş yazıçı M.Prişvinin yaradıcılığı ilə tanış olacağıq. Onun qəhrəmanları təbiəti sevir və anlayır. Onun hekayələrində təkcə insanlar deyil, heyvanlar da dialoqa girirlər. Prişvin vətəninə, onun gözəlliyinə, meşələrinə və tarlalarına, çaylarına və göllərinə, quşlarına və heyvanlarına aşiq idi.
Və bu rəfdə Mixail Prişvinin təbiət haqqında kitabları var. Onları oxumağı məsləhət görürəm.
FİZMİNUT
Biz payız yarpaqlarıyıq
Budaqlarda otururuq (squat)
Külək əsdi - uçdular (qalxdılar, qollarını yellədilər)
Uçduq, uçduq
Və sakitcə yerdə oturdular.
Yenə külək gəldi
Və bütün yarpaqları yığdı.
Oxumağa hazırlıq işi
Lüğət işi
Müəllim: sözlərin mənasını izah edin
- Yavaş-yavaş (yavaş-yavaş)
- Ruh insan gözünə görünməyən cisimsiz bir qabıqdır.
- - Paraşüt, dişli, kəpənək nədir?
- - Paraşüt havada açılan örtülü qurğudur.
- Paraşüt kiçik bir paraşütdür.
- - Paraşüt necə uçur? (yavaş-yavaş)
- - Vida – spiral saplı bərkidici qurğu.
- - Vida necə fırlanır? (sürətli)
- - Dişli nədir? (kiçik vida)
- - Bu güvə kimdir? (kiçik kəpənək)
Müəllimin “Payız səhəri” hekayəsini ifadəli oxuması. İlk təəssüratlarla bağlı söhbət
Bəyəndinizmi? Necə hiss etdiniz?
Bəyanatın məqsədi ilə bağlı hansı cümlələr tapıldı?
Bu əsər hansı janra aiddir? (lövhədə: sözləri olan işarələr: nağıl, şeir, hekayə)
Hazırlıq işləri
Hekayənin oxunması üçün nitq aparatımızı hazırlayaq.
Heca-heca, sonra cəld bütün sözlərlə oxuyun:
Oyanmaq, oyanmaq
Pa-ra-şu-tik paraşüt
Bir vaxtlar dağıldılar
Çarpaz uçuşlar
Yenidən oxumaq (vızıltı) Oxudan əvvəl tapşırıq: hekayədə “səhər” sözünün neçə dəfə göründüyünü tapın.
Qaz üçün gimnastika
İşin təhlili
"Səhər" sözü neçə dəfə ortaya çıxdı?
sizcə niyə?
Hekayənin səhər haqqında olduğunu hansı sözlərdən başa düşürük?
İndi hansı mətni oxumusunuz: elmi yoxsa ədəbi?
Seçmə oxu
Hindistan yayı haqqında nə bilirsiniz? (Sentyabrın sonu və ya oktyabrın birinci yarısında uzun müddət davam edən isti və quru hava. “Hind yayı”nda bəzi bitkilərin təkrar çiçəklənməsi baş verir.)
Prişvin Hindistan yayı haqqında nə yazır? (seçmə oxu)
Gəlin yarpaqların hərəkətlərini təsvir etməyə çalışaq.
(paraşüt kimi - rəvan, yan-yana yellənmək; kəpənək kimi - rəvan dövrə vurmaq, dişli kimi - tez dövrə vurmaq).
Hansı quşlar ən son uçacaq? (qalaqlar)
Yazıçı payız gününə hansı tərif verir? Qələmlə vurğulayın
Hansı şəkli təsəvvür edirsiniz? (şifahi rəsm)
Onun hansı hissləri var? (seçmə oxu)
Son "və hər şey bitəcək" sözlərini necə başa düşürsən?
Qrup tədqiqat işi (kiçik qruplar)
Tədqiqat tapşırığı: tapmaq
1-ci qrup - müqayisə
2-ci qrup - epitet (Epitetlər nitqə ifadəlilik verən sifətlərdir.)
3-cü qrup – təcəssüm (Şəxsləşmə cansız cismə canlıların xüsusiyyətlərinin verilməsidir.) (kitaba qoyun)
...gün gözlərini açır... (3-cü qrup)
...gözəl isti gündən zövq almaq... (2-ci qrup)
...hansı yarpaq paraşüt kimi uçar, hansı kəpənək kimi uçar, hansı dişli kimi uçar... (1-ci qrup)
Ekspressiv oxu bacarıqlarının məşq edilməsi. (ehtiyat)
Zəncirlə oxumaq
Yaradıcı iş(cüt-cüt) Payızın nə olduğunu yaz.Payız ilin _________ vaxtıdır (ən yaxşılarını kitaba qoyuruq)
Ev tapşırığı- hekayəni sevdiklərinizə oxuyun və bu barədə fikirlərini öyrənin; - hekayə üçün bir şəkil çəkin
Refleksiya - Dərsdə nə xoşunuza gəldi? İndi özünü necə hiss edirsən? Sinifdə işinizi qiymətləndirmək üçün vərəq seçin
Qırmızı - Mən əlayam!
Sarı - daha yaxşısını edə bilərəm!
Yaşıl - Biz cəhd etməliyik.
DƏRS
ƏDƏBİ OXU
2-ci SINIFDA
MIKHAIL PRISHVIN
"O SEN N E U T R O"
MÜƏLLİM TƏRƏFİNDƏN HAZIRLANAN:
QOLUBEVA TAMARA ALEXANDROVNA
[Şəkilə baxmaq üçün faylı yükləyin]
[Şəkilə baxmaq üçün faylı yükləyin]
Mövzu: M. Prişvin “Payız səhəri”
Məqsədlər:
Təhsil:
1. “elmi” və “bədii üslub”, “ədəbi əsərin janrı” anlayışları haqqında təsəvvür formalaşdırmaq;
2. mətnlə işləməyi, ifadəli nitq vasitələri tapmağı, bədii əsəri təhlil etməyi öyrənmək;
3. oxu texnikasını təkmilləşdirmək;
4. tədqiqat bacarıqlarını öyrətmək;
5. mətn üzərində qrup işi bacarıqlarını möhkəmləndirmək.
Təhsil:
1. maraq yaratmaq ədəbi oxu, rəsm, musiqi, təbiətə sevgi və onun gözəlliyi.
Təhsil:
1.yaradıcılıq, diqqət, təfəkkür, nitq, oxu bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
Dərs planı:
Təşkilati məqam -1 dəq
Dərsin mövzusunun və məqsədinin qoyulması – 1 dəq
Dərsin mövzusu üzərində işləmək – 31 dəq
Giriş söhbəti – 2 dəq
Ensiklopediya ilə işləmək – 2 dəq
Oyun - 1 dəq
M. Prişvinin tərcümeyi-halına giriş – 2 dəq
Tədqiqat qrupu işi (böyük qruplar) – 2 dəq
Fiziki məşq - 1 dəq
Lüğət işi – 2 dəq
Müəllimin “Payız səhəri” hekayəsini oxuması – 3 dəq
İlkin təəssüratlar üzrə söhbət – 2 dəq.
Nəfəs alma məşqləri - 1 dəq
İşin təhlili – 5 dəq
Kəşfiyyat qrupu işi (kiçik qruplar) – 2 dəq
Atalar sözləri ilə işləmək – 1 dəq
İfadəli oxu bacarıqlarının məşq edilməsi – 5 dəq
Ev tapşırığı - 1 dəq
Refleksiya – 1 dəq
1 Təşkilati məqam
Gəlin əl-ələ tutaq
Və gəlin bir-birimizə gülümsəyək!
Biz birlikdə işləyəcəyik
Biz tənbəl olmamalıyıq!
2. Mövzunun və dərsin məqsədlərinin müəyyən edilməsi
Tapmacaları tapın:
O, alov yandırdı.
Bu səxavətli gözəllikdir
Oynayaraq gülümsəyir
Və hər kəsi maili yağışla qoruyur. (payız)
Və bu qız kimdir?
Qalın duman kimi yayılır,
Səhərə qədər küləklərlə mahnı oxuyur.
Və o soyuq və acdır,
Ruhum qəmgin və soyuqdur
Hamı yuxuya gedir, günlər keçir. (payız)
- Nəticə verin, payız necədir? (qızıl; boz, yaş, yağışlı)
"Skvoruşka" mahnısı səslənir
- Payızı sevirsən?
Sizcə bu gün nədən danışacağıq?
(oxu mövzusu)
MEN RUS TƏBİƏTİNİ SEVİRƏM. PAYIZ.
(mövzu evdə hazırlanmış böyük kitabın üz qabığında yazılmışdır)
3. Dərsin mövzusu üzərində işləmək
Giriş söhbəti
- Bu gün biz sinifdə çox şey öyrənəcəyik, araşdıracağıq və tədqiqatın nəticələrini bu kitabda dərc edəcəyik.
Payız haqqında rəsm sərgisi.
- Yaradıcı insanlar payıza sevgilərini necə ifadə edə bilərlər? (musiqiçilər, rəssamlar, şairlər, yazıçılar)
- Rəssamlıq dərslərində sizdən payız şəklini çəkməyi tapşırdılar. (sinifdə sərgi) Kimin rəsmlərini ən uğurlu hesab edirsiniz? (ən yaxşı rəsmləri kitaba qoyuruq)
- Məşhur rəssamlar İ. Levitan və İ. Qrabar payızı necə görürlər (İ. Levitanın “Qızıl payız”, İ. Qrabar “Rowan” rəsm əsəri)
- Siz və rəssamlar işinizdə hansı rənglərdən istifadə etmisiniz?
- Hansı rəssam payızı heyran edir? (gözlərinlə bax, əlinlə göstər)
-O, kimə darıxdırıcılıq və kədər gətirir?
Payız haqqında hansı şeirləri öyrəndiniz? (A. Tolstoyun “Payız. Bütün kasıb bağımız dağılır”, İ. Tokmakovanın “Quş evi boşdur” əsərini əzbər oxuyur)
-Bu şeirlərdən hansı daha qəmlidir?
2) Ensiklopediya ilə işləmək
- Oxumağı sevirsən? Niyə?
- Nə bilmək istərdiniz?
- Ensiklopediya məqaləsini oxuyaq. Alimlər payız haqqında nə yazır?
Bir tələbə oxuyur:
Payız yaydan sonrakı və qışdan əvvəlki ilin vaxtıdır. Payızda günəş işığının intensivliyi ortadır.
Oxuma əsasında söhbət
- Mətn hansı məqsədlə yazılıb?
- Bəyanatın məqsədi ilə bağlı hansı cümlələrə rast gəlinib? İntonasiya ilə?
- Bu hansı mətndir, elmi, yoxsa ədəbi? ("Göbələklər haqqında" ensiklopediyadan bir məqalənin oxunduğu əvvəlki dərsi xatırlayın)
- Hansı elmi sözləri eşitmisiniz?
M.Prişvinin “Payız səhəri” hekayəsi üzərində iş
3) "Adı topla" oyunu
- İndi payız haqqında başqa bir mətn oxuyaq. Bir payız küləyi əsdi və bütün hərflər dağıldı, adı toplamağa kömək et.
E N E S O N E R U O T
(lövhədə 2 şagird, yarpaqlarda hərflər, kitaba qoyulur)
- Sizcə, nədən danışacağıq?
4) M. Prişvinin tərcümeyi-halı ilə tanışlıq
- Bu mətnin müəllifini neçə nəfər tanıyırsınız?
Bir şagirdin M. Prişvin haqqında portretini göstərən hekayəsi.
Mixail Mixayloviç Prişvin uzun, hadisələrlə dolu bir həyat yaşadı. O, Oryol quberniyasında yaşayan kasıb tacir ailəsindən idi. Yaxşı təbiət elmləri təhsili almışdır. Aqronom işləyib, bir neçə il kənd müəllimi, kitabxanaçı olub. O, 30 yaşında yazmağa başladı, bundan əvvəl yazıçı şimal bölgələrinə səyahət edəndə uzun müddət təəssürat topladı.
(hesabatı kitaba qoyuruq)
M. Prişvinin kitablarının sərgisi.
[şəkilə baxmaq üçün faylı yükləyin] [şəkilə baxmaq üçün faylı yükləyin] [şəkilə baxmaq üçün faylı yükləyin]
5) Tədqiqat qrupu işi. (böyük qruplar)
- Kitabların üz qabığına baxın, başlıqlarını oxuyun. M.Prişvinin yazdıqlarından nəticə çıxarın.
Prişvin öz Vətəninə, onun gözəlliyinə, meşələrinə, tarlalarına, çaylarına və göllərinə, quşlarına və heyvanlarına aşiq idi. Yazıçının bütün əsərləri təbiətə böyük sevgi ilə doludur.
- Təbiətdə isə çoxlu qeyri-adi şeylər görmək olar.
6) Fiziki məşq
- Biz payız yarpaqlarıyıq,
Budaqlarda otururuq (squat)
Külək əsdi - uçdular (qalxdılar, qollarını yellədilər)
Uçduq, uçduq
Və sakitcə yerdə oturdular.
Yenə külək gəldi
Və bütün yarpaqları yığdı.
- Paraşütün, dişli çarxın, kəpənəyin necə uça biləcəyini təsvir edin.
7) Lüğət işi
- Paraşüt, dişli, kəpənək nədir?
- Paraşüt havada açılan örtülü qurğudur. Paraşüt kiçik bir paraşütdür.
- Paraşüt necə uçur? (yavaş-yavaş)
- Vida – spiral saplı bərkidici qurğu.
- Vida necə fırlanır? (sürətli)
- Dişli nədir? (kiçik vida)
- Bu güvə kimdir? (kiçik kəpənək)
Pa-ra-şu-tik - paraşüt (heca-heca oxu, bütün sözü xor pıçıltısında oxumaq)
Vin-tik - dişli (heca-heca, bütöv sözü xorda alt tonla oxumaq)
Mo-you-lek - güvə (heca-heca, bütün sözü yüksək səslə xorla oxumaq)
8) Müəllimin “Payız səhəri” hekayəsini oxuması
9) İlk təəssüratlarla bağlı söhbət
- Bəyəndinizmi? Necə hiss etdiniz?
- Bu mətn hansı məqsədlə yazılıb? Bəyanatın məqsədi ilə bağlı hansı cümlələr tapıldı? İntonasiya ilə?
-Bu mətnin necə fərqli adlandırıla biləcəyinə dair nəticə çıxarın. (sənət əsəri)
- Bu əsər hansı janra aiddir? (lövhədə: sözləri olan işarələr: nağıl, şeir, hekayə)
- Sübut et. (hekayə povest əsəridir, hər hansı bir hadisənin təqdimatıdır; nağıl uydurma fantastik qüvvələrin iştirakı ilə yazılmış hekayə əsəridir; şeir qafiyə ilə yazılmış poetik əsərdir)
(kitabda işarə qoyuruq: hekayə)
- Prişvin nədən danışır?
10) Nəfəs alma məşqləri
Başqa bir hekayə var
Möhtəşəm, sizin üçün.
Söhbət şam iynələrinin qoxusundan gedir,
Rowan kolu və nə
Sübh vaxtı sülh vaxtı olacaq
Nəfəs alırsan - nəfəs alma,
Çöldə küləyi oyatma,
Və sakitcə nəfəs al,
Dincəl
Təkrar oxu (zəncir-zəncir, uğuldayaraq, səssizcə) Oxumadan əvvəl tapşırıq: hekayədə “səhər” sözünün neçə dəfə göründüyünü tapın.
11) İşin təhlili
- “Səhər” sözü neçə dəfə yaranıb? (heç vaxt)
- Niyə düşünürsən? Mövzu nədir? Əsas fikir?
- Hansı sözlərdən başa düşürük ki, hekayə səhər haqqındadır?
- “Gün gözlərini açır” ifadəsini tapın? Qələmlə vurğulayın..
- Mənasını necə başa düşürsən?
- Müəllif payızın hansı əlamətlərindən danışır? (seçmə oxu)
- “Hind yayı” haqqında nə bilirsiniz? (uşaqların cavabları, ensiklopediyada oxumaq)
Sentyabrın sonunda və ya oktyabrın birinci yarısında uzun müddət isti və quru hava. Hindistan yayında bəzi bitkilərin ikincil çiçəklənməsi baş verir.
- İndicə hansı mətni oxumusunuz: elmi, yoxsa ədəbi?
- Prişvin hind yayı haqqında nə yazır? (seçmə oxu)
- Müəllif yarpaqları nə ilə müqayisə edir? Qələmlə vurğulayın
- Müəllif yarpaqların uçuşunu köçəri quşlarla necə əlaqələndirir? (seçmə oxu)
- Niyə? Hansı quşlar ən son uçacaq?
- Yazıçı payız gününə hansı tərif verir? Qələmlə vurğulayın
- Hansı şəkli təsəvvür edirsiniz? (şifahi rəsm)
- Müəllif niyə payız şəklinə baxaraq əlini ürəyinə qoyur?
- O, hansı hissləri yaşayır? (seçilmiş oxu) (ürək ağrıyır, amma sevinc və incəlikdən ağrıyır)
- Yazıçı ilə birlikdə nədən həzz alırıq?
- Sonuncu “və hər şey bitəcək” sözlərini necə başa düşürsən?
12) Qrup tədqiqat işi (kiçik qruplar)
(üzərində yazılan mətndən sitatlar olan hazır kartlar)
- Əsas xüsusiyyətlərdən biri sənət əsəri: ifadəli nitq. Dərslikdə ifadəli nitq vasitələrini vurğuladınız. Tədqiqat üçün tapşırıq: 1-ci qrup üçün müqayisəni, 2-ci qrup üçün epiteti tapın ( bədii tərif obyekt), 3-cü qrup – personifikasiya (müəllifin cansız cisimləri canlandırdığı yer) (kitabda yerləşdirilmiş)
gün gözlərimi açır
gözəl isti gündən həzz alın
hansı yarpaq paraşüt kimi uçar, hansı güvə kimi uçar, hansı dişli kimi uçar
13) Atalar sözləri ilə işləmək
- Hekayənin əsas fikrini ən dəqiq çatdıran bir atalar sözünü seçin (lövhədən özünüzə oxumaq):
- Qarşıdan payız gəlir və yağış da özü ilə aparır
- Payız əladır - qış uzundur (Mənasını izah edin)
- Bahar qırmızı və ac, payız yağışlı və yaxşı qidalanır.
- Payız yağışı incə səpilir, lakin uzun müddət davam edir
14) İfadəli oxu bacarıqlarının məşq edilməsi.
(1-ci cərgə – 1-ci abzas, 2-ci sıra – 2-ci, 3-cü abzas, 3-cü sıra – 4-cü abzas)
Müstəqil oxu.
- Qələmlə vurğulayın mənalı sözlər səsinizlə vurğulanmalı olan pauzalar, hansı intonasiya ilə, hansı tempdə, harada - yüksək səslə, harada - sakitcə oxuyacağınızı düşünün.
15) Könüllü ev tapşırığı (araşdırma):
- hekayəni sevdiklərinizə oxuyun və bu barədə fikirlərini öyrənin;
- başqa yazıçının payız haqqında hekayəsini tapıb oxuyun, müqayisə edin.
16) Refeksiya
- Dərsdə nə xoşunuza gəldi? İndi özünü necə hiss edirsən?
- Əhvalınıza uyğun bir payız yarpağı seçin. (Yarpaq nə qədər yüngül olarsa, əhval-ruhiyyə də o qədər sevinər) Adınızı yazın və kitaba yapışdırın.
- Yaxşı işləyənlərə: - kitabımızın üz qabığını tərtib etmək hüququ verilir.
RUSİYA TƏBİƏTİ SEVİN.
PAYIZ.
(uşaqların payız rəsmləri)
MIKHAILPRISHVIN (portret, reportaj)
HEKAYƏ
"Payız səhəri"
(yarpaqlarda)
HEKAYƏDƏ MARAQLI
(şəxsləşdirmə, epitet, müqayisə)
PAYIZ
(uşaqların yaradıcı işi)
(əks: yarpaqlar fərqli rəng uşaq adları ilə)
Şəkil 316 19811Şəkil 1Şəkil 2Şəkil 415