“P. Voronkonun “Daha yaxşı doğma yurd yoxdur” şeirini əzbərləmək” böyük qrupunda bədii ədəbiyyat dərsinin xülasəsi. Uşaqlar və məktəbəqədər uşaqlar üçün vətən haqqında, Rusiya haqqında şeirlər. Uşaq bağçasında və ibtidai məktəbdə uşaqların və kiçik yaşlı məktəblilərin vətənpərvərlik tərbiyəsi
Mövzu: P. Voronko. Bundan yaxşı vətən yoxdur
Məqsəd: tələbələrin biliklərini genişləndirmək; yaddaşı, məntiqi təfəkkürü, ardıcıl nitqi inkişaf etdirmək; tələbələrin lüğətini genişləndirmək; tələbələrin sözlərin səs nümunələrini oxumaq bacarıqlarını təkmilləşdirmək; vətənpərvərlik, Vətənə məhəbbət və onun hər bir insan üçün əhəmiyyətini dərk etmək.
Avadanlıqlar: Ukraynanın simvolları, doğma şəhərlərini əks etdirən slaydlar, audio yazılar.
Dərsin növü: birləşdirilmiş dərs.
DƏRSLƏR zamanı
I. Sinif təşkilatı
II. Yeniləyin fon bilikləri tələbələr
Mənə deyin, bu şəkillərdə nə göstərilib? (Ukraynanın gerbi, bayrağı)
Bunu bir sözlə necə deyə bilərsən? (Karakterlər)
Başqa hansı simvolu bilirsiniz? (Himn)
Dövlətimizin adı nədir?
Ukraynanın hansı şəhərlərini bilirsiniz? (İllüstrasiyalar lövhədə var.)
Bölgəmizdə axan ən böyük çaylar hansılardır?
Dövlətimizin paytaxtını adlandırın.
Kiçik eviniz haqqında bizə məlumat verin: harada yaşayırsınız? Harada məktəbə gedirsən? Harada istirahət edirsən?
Doğma yurd sənin üçün niyə əzizdir?
III. Dərsin mövzusu və məqsədləri barədə məlumat vermək
Müəllim. Bu gün sinifdə Vətənimiz haqqında söhbəti davam etdirəcəyik, çoxlu şeirlər dinləyəcəyik, bəzilərini öyrənəcəyik.
IV. Motivasiya təhsil fəaliyyəti tələbələr
E. Trutnevanın şeirinə qulaq asın.
Doğma vətəninizdə hər şey sizin üçün!
Sən dünyanın ən xoşbəxt insanısan!
Bağlarda ulduzlar sənə mahnı oxuyur,
İsti külək sənin dostundur,
Sizi sevimli ölkənizdə gözləyirlər
Gəzinti, oyunlar və elmlər,
Və hər bir addımınızla maraqlanırlar
Onun qayğıkeş əlləri.
Vətən haqqında, doğma torpaq haqqında çoxlu şeirlər, mahnılar yazılıb. Şairlər öz əsərlərində Vətənin gözəlliyini tərənnüm etmişlər. Və onlardan bəziləri ilə bu gün dərsdə tanış olacağıq.
V. Dərsin mövzusu üzərində işləmək
1. Müəllim sözü
Vətən insanın doğulduğu, ilk sözünü dediyi, ilk addımını atdığı yerdir. Və taleyin onu hara aparmasından asılı olmayaraq, vətəni mütləq uzaq bir işıqla parlayacaq.
Şagirdlər P. Voronkonun şeirini əzbər öyrənirlər.
DAHA YAXŞI DOĞA MƏNZƏFƏSİ YOXDUR
Kran-kran-kran!
Yüzdən çox ölkəni uçurdu.
Uçdu, gəzdi,
Qanadlarımı və ayaqlarımı sıxdım.
Krandan soruşduq:
Ən yaxşı torpaq haradadır?
Yanından uçaraq cavab verdi:
Bundan yaxşı vətən yoxdur!
Hər bir insan öz Vətəni, Vətəni haqqında “Torpağım, rayonum, sevimli ölkəm” deyir.
Atalar sözləri və məsəllərlə işləmək
Xalq öz Vətəni haqqında çoxlu atalar sözləri, məsəllər bəstələmişdir.
İnsanın öz torpağı kədərdə də şirindir.
Yuvasını sevməyən quş axmaqdır.
Digər tərəfdən, hətta bahar gözəl deyil.
Kiminsə doğulduğu yerdə işinə yarayacaq.
Bu atalar sözlərini necə başa düşürsən?
Dərsin xülasəsi
Bu gün sinifdə nə danışdıq?
Hansı şeirləri öyrəndiniz?
Hansı əfsanəyə qulaq asdın?
Vətəni niyə sevirsən?
Nitqin inkişafı üzrə dərsin xülasəsi orta qrup mövzusunda “P.N.-nin bir şeirini əzbərləmək. Voronko "Daha yaxşı vətən yoxdur"
Tapşırıqlar:
- Təhsil:
Uşaqlara şeiri xatırlamağa kömək edin
2. İnkişaf:
Eşitmə diqqətini inkişaf etdirin
Yaddaşı inkişaf etdirin
3. Təhsil:
Doğma vətəninizə müsbət münasibət inkişaf etdirin
Lüğət işi:aktivləşdirin: Zhura - zhura - kran, ətrafında uçdu, gəzdi və s.
daxil edin: zəhmət çəkdi
Metod və üsullar: giriş hissəsi:
Nağıl personajının gəlişi
Suallar
Əsas hissə:
Şeirin ifadəli oxunuşu
Fasilə
Söhbət
Fərdi təlimatlar
Yenidən oxumaq
Uşaqların şeirini oxumaq
son hissə:
Uşaqların şeir oxumasının ifadəliliyinin təhlili
– “Mənim vətənim” mövzusunda rəsm
Material və avadanlıq:oyuncaq kranı, şair Voronko Platonun portreti, bir vərəq, hər bir uşaq üçün rəngli karandaşlar.
İlkin iş:- uşaqları durna ilə tanış etmək (köhnə günlərdə kranın necə mehribanlıqla "durna" adlandırıldığı haqqında müəllimin hekayəsi; kranı təsvir edən rəsmləri göstərmək; söhbət)
Doğma yurdu - Çuvaş Respublikası haqqında müəllimin hekayəsi
"Doğma yurdum" mövzusunda uşaqlarla söhbət
Fərdi iş:suallara cavab vermə prosesində Sasha P.-nin dialoq nitqini aktivləşdirin.
Dərsin gedişatı:
qapını döymək.
Tərbiyəçi (B): uşaqlar, kiminsə döydüyünü eşitdinizmi? İndi qapını açaq və görək orada kim var.
Müəllim qapıya yaxınlaşır, turna oyuncağını götürür və qrup otağına qayıdır.
(B): Bilirsən? Bu kimdir?
Uşaqlar (D): kran
(B): düzdür, kran. Ona salam deyin.
(D): salam!
Turna (F): Salam, uşaqlar! Hamınız necə də mehribansınız! Mən durna, çox uzaq, uzaq ölkədən vətənimə uçuram, dincəlməyə gəlmişəm sizə. Payızda, soyuqlar başlayanda, sevdiyim torpaqdan tamamilə başqa ağacların, insanların və heyvanların olduğu yad ölkəyə köçməli oldum. İndi yaz gəldi, hər yer daha isti oldu, nəhayət, öz evimə, doğma yuvama qayıda bildim. De görüm, sənin öz doğma torpağın varmı?
(D): bəli.
(F): Doğma vətəniniz haradadır?
(D): Çuvaş Respublikasında
(F): Bəs sənin doğma torpağın?
(D): - oturdu
Şəhərlər
Meşələr
Sahələr
Çəmənliklər
(B): Düzdür, uşaqlar deyirlər: bizim vətənimizə Çuvaş Respublikasında yerləşən bütün kəndlər, şəhərlər, meşələr, tarlalar, çəmənliklər, yarğanlar və s. daxildir. Turna, sənin doğma yurdun haradadır?
(F): Mənim vətənim, uşaqlar, həm də Çuvaş Respublikasındadır. Burada doğulduğuma görə çox şadam! Bir axşam gün batanda, günəş yatmaq üçün dağın arxasında qürub edəndə və mən təbiətimizi bütün əzəməti ilə yenidən görəndə, artıq bir gənc, adı Voronko Platon olan ukraynalı şair məndən soruşdu: “Ən yaxşısı haradadır? torpaq?” (müəllim uşaqların diqqətini şairin portretinə cəlb edir). İki dəfə düşünmədən cavab verdim ki, mənim doğma torpağımdan gözəl heç nə yoxdur. Təsəvvür edə bilməzsiniz ki, o, mənim cavabıma necə sevindi ki, dərhal bir şeir bəstələdi və mənə oxudu. Bu, "Daha yaxşı doğma vətən yoxdur" adlanır. Onu oxumağımı istəyirsən?
(D): bəli
(F): Bundan yaxşı vətən yoxdur.
Kran-kran-kran!
Yüzdən çox ölkəni uçurdu.
Ətrafda uçdu, gəzdi,
Qanadlar, ayaqları gərgin.
Krandan soruşduq:
Ən yaxşı torpaq haradadır?
Yanından keçərkən cavab verdi:
Bundan yaxşı vətən yoxdur!
Qısa fasilə (10-15 saniyə).
(B): uşaqlar, şeir xoşunuza gəldi?
(D): bəli.
(B): Turnanın oxuduğu şeir mənim də xoşuma gəldi. Platon Voronko bu şeiri niyə yazdı, sevgisi onu belə sətirləri yazmağa nə sövq etdi?
(D): doğma vətənə sevgi
Sasha P.: Yaxşı, sevgi ilə
(B): doğru, məhəbbətlə, məhəbbətlə. Uşaqlar, razısınız? Və şeirdəki hansı sözlərdən anlamaq olar ki, müəllif durna ilə nəvazişlə, məhəbbətlə davranır?
(D): Zhura-zhura-turna
(S): sualıma bir ağızdan cavab ver: zhura-jura-turna, yüz ölkə ətrafında uçubmu?
(D): Zhura-zura-turna, yüz torpaq ətrafında uçdu.
(S): Katya, zhur-zhur-zhuravel, o, yüz ölkə ətrafında uçubmu?
Katya D.: Zhura-zura-turna, yüz torpaq ətrafında uçdu.
(S): Dima, zhur-zhur-zuravel, o, yüz ölkə ətrafında uçubmu?
Dima Yu.: Zhura-zhura-kran, o, yüz torpaq ətrafında uçdu.
(F): mən nə etdim?
(D): uçdu, dolandı
(B): düzgün. Turna yüz torpaq ətrafında uçdu, dolandı, qanadlarını, ayaqlarını dartdı. “Çox çalışdım” sözünün nə demək olduğunu bilirsinizmi?
Uşaqlar susur
(F): qanadlar, ayaqlar işlədi - uzun, uzun gəzintilərdən, qanadlarla işləməkdən yorğunluq deməkdir
(B): Ətrafda uçdu, gəzdi. Qanad, ayaq, nə etdin?
(D): çox çalışdı
(S): Krandan nə soruşduq?
(D): Ən yaxşı torpaq haradadır?
(B): indi bunu bütöv bir cümlə ilə deyin.
(D): Krandan soruşduq: "Ən yaxşı torpaq haradadır?"
(B): Yaxşı! Krandan soruşduq: "Ən yaxşı torpaq haradadır?" Yanından uçarkən nə cavab verdi?
(D): o, uçaraq cavab verdi: "Daha yaxşı vətən yoxdur!"
(D): yox
(D): - krana suallar verildikdə
Turna şeirin müəllifinin suallarına cavab verəndə
Lena D.: Krandan soruşduq: "Ən yaxşı torpaq haradadır?"
Yura I.: Krandan soruşduq: "Ən yaxşı torpaq haradadır?"
(B): düzgün. Yura sualı çox ifadəli oxudu. Turnanın cavabını necə oxumaq lazımdır?
(D): - qürurla
Ləyaqətlə
Sevinclə
(F): Düzdü, şeirdəki durnanın son cümləsini ləyaqətlə, sevinclə, ucadan oxumaq lazımdır, çünki fəxr edirəm ki, mənim belə gözəl, əzəmətli vətənim var! Xahiş edirəm bu sətirləri mənə ifadəli oxuyun.
(B): Julia, bunu ifadəli oxuyun: "O, uçarkən cavab verdi: "Daha yaxşı vətən yoxdur!"
Julia E.: uçaraq cavab verdi: "Daha yaxşı vətən yoxdur!"
(B): Yaxşı! İndi şeirə bir də qulaq as, ondan sonra özün mənə deyəcəksən.
Müəllim şeiri yenidən ifadəli oxuyur.
(F): Maşa, indi oxuduğun şeiri söylə.
Maşa D. bir şeir oxuyur.
(F): ağıllı qız, Maşa. Hər şeyi düzgün xatırladım, heç bir sözü qarışdırmadım və ya qaçırmadım. Sadəcə, şeiri bir az yavaş oxuyub səsimin gücünü azaltmaq lazım idi. Amma bilirəm ki, növbəti dəfə daha yaxşısını edəcəksən.
Müəllim digər uşaqlarla birlikdə daha 2 - 3 uşağı dinləyir.
(B): Şeiri yaxşı xatırlayırsınız. İndi bir daha cavab verin: doğma torpağı sevirsinizmi?
(D): bəli!
(B): onda gəlin bütün rəsmləri “Mənim vətənim” mövzusunda çəkək və onları bizim Zhura-Jura-Kranımıza suvenir kimi verək ki, o, bizi həmişə xatırlasın. çəkək?
(D): bəli!
(B): sonra bütün kağız parçalarını, karandaşları götürürük və doğma yurdunuzda sevdiyiniz hər şeyi, meşədə, çiçəkli və otlu çəmənlikdə, şəhərdə, evlərdə, çaylarda - hər şeydə - istədiyiniz hər şeyi çəkirik.
Uşaqlar kağız və qələm götürür və rəsm çəkməyə başlayırlar. Çəkmə prosesində kran onların arasında gəzir və çəkdikləri rəsmləri təsdiqləyir. Hər kəs işini bitirdikdən sonra uşaqlar növbə ilə çəkdikləri rəsmləri krana verirlər. O, öz növbəsində onlara təşəkkür edir və yenidən onlara baş çəkmək üçün uçacağını vəd edir.
YAĞIŞ, YAĞIŞ, SƏN HARADA OLMADIN?..
Yağış, yağış, harada olmusan?
- Mən buludla səmada üzürdüm!
- Sonra qəza etdin?
- Oh, yox, yox, su ilə töküldü,
Damladı, damladı, düşdü -
Mən düz çaya düşdüm!
Və sonra uzaqlara getdim
Sürətli, mavi gözlü çayda,
Bütün qəlbimlə sevdim
Vətənimiz böyükdür!
Yaxşı, sonra buxarlandı,
Ağ buluda bağlanıb,
Mən də üzdüm, sənə deyirəm,
Uzaq ölkələrə, adalara.
İndi də okeanın üstündə
Mən hələ də dumanla uzaqlara uçuram!
Yetər, külək, əsməyə davam et -
Geri üzmək lazımdır.
Çayı qarşılamaq üçün,
Onunla doğma meşəyə tələsmək üçün!
Ruhunuzla heyran olmaq
Bizim vətənimiz böyükdür.
Beləliklə, külək, dostum,
Buludla evə tələsirik!
Sən, külək, bizi təşviq et -
Buludu evə yönəldin!
Çünki ev üçün darıxıram...
Hadi, mən buludu silkələəcəyəm!
Evə getməyə çox tələsirəm...
Tezliklə sizə qayıdacağam!
DƏNİZLƏRİ VƏ OKEANLARDAN KEÇİN
Dənizlərdən və okeanlardan kənara çıxın,
Bütün yer üzündə uçmaq lazımdır:
Dünyanın müxtəlif ölkələri var,
Amma bizimki kimi tapa bilməzsən.
Parlaq sularımız dərindir,
Torpaq geniş və azaddır,
Fabriklər dayanmadan ildırım vurur,
Çöllər isə səs-küylüdür, çiçək açır...
MASSİV ÖLKƏ
Əgər uzun, uzun, uzun müddətdirsə
Təyyarədə uçacağıq,
Əgər uzun, uzun, uzun müddətdirsə
Rusiyaya baxmalıyıq.
O zaman görərik
Və meşələr və şəhərlər,
Okean boşluqları,
Çayların, göllərin, dağların lentləri...
Uzaqları kənarsız görəcəyik,
Baharın çaldığı tundra.
Və sonra nə başa düşəcəyik
Vətənimiz böyükdür,
RUSİYA
Rusiya mahnıdan gələn söz kimidir,
Ağcaqayın gənc yarpaqları,
Ətrafda meşələr, tarlalar və çaylar var,
Genişlik, rus ruhu -
Mən səni sevirəm, Rusiyam,
Mən səni sevirəm, səni dərindən başa düşürəm
Düşüncəli kədəri uzaqlaşdıran çöl,
Mən adlanan hər şeyi sevirəm
Bir geniş sözlə - Rus.
VƏTƏN
Təpələr, dağlar,
Çəmənliklər və tarlalar -
Doğma, yaşıl
Bizim torpaq.
Yaratdığım torpaq
İlk addımınız
Bir dəfə hara çıxdın?
Yolun çəngəlinə.
Və bunun nə olduğunu başa düşdüm
Sahələrin genişliyi -
Böyük bir parça
EY VƏTƏN!..
Ey Vətən! Zəif bir parıltıda
Titrəyən baxışlarımla tuturam
Meşələriniz, meşələriniz -
Yaddaşsız sevdiyim hər şey:
Və ağ gövdəli bağın xışıltısı,
Uzaqdakı mavi tüstü isə boşdur,
Zəng qülləsi üzərində paslı bir xaç,
Və ulduzlu alçaq bir təpə...
Şikayətlərim və bağışlanma
Köhnə küləş kimi yanacaqlar.
Yalnız səndə təsəlli var
Və mənim sağalmağım.
RUSİYANIN İKİ BAŞLI gerbi
Dünən bir kitab oxudum
Rusiyanın xəzinələri haqqında.
Və ikibaşlı gerbi görüb,
Sakitcə anamdan soruşdum:
“Qartal niyə ikibaşlıdır?
Ata minən kimdir?
Mən hər şeyi ətraflı bilmək istəyirəm!
Mənə deyin, ana."
“Bizim gücümüz böyükdür,
Qoy sülh əbədi hökm sürsün,
İkibaşlı qartal uzaqlara baxır,
Bizi bəlalardan qoruyur.
At belində - Qalib -
Şərə qarşı müqəddəs döyüşçümüz.
Şiddətli, böyük ilan
O, nizə ilə öldürdü.
Və Rusiyanın gerbi boyanmışdır
Qırmızı və qızıl rəngdə.
Qırmızı düşmüş qəhrəmanların qanıdır,
Sən və mən yaşaya bilək.
Qızıl bizim sərvətimizdir:
Çörək, filiz, tarlalar, meşələr.
Sadəcə daha zəngin yaşamaq üçün
Bu iş və xeyirxahlıq tələb edir”.
Hekayələrə qulaq asırdım
Qədim dövrlərdən Rusiya haqqında
Və qərara gəldim - dünyada deyil
GERBİMİZ
Müxtəlif yollarla güclər
Özlərini gerblərlə bəzədilər.
Budur bəbir, ikibaşlı qartal
Və bir aslan böyüyür.
Bu qədim adət idi -
Belə ki, dövlət gerblərindən
Heyvan siması qonşuları hədələyib
Bütün dişlərinizi açın.
İndi yırtıcı bir heyvan, indi pis quş,
Bənzər, özünü itirmiş,
Pəncələrini sıxıb hədələyirlər,
Vuran qılınc və ya nizə.
Əsrlər boyu şir olmayan yerdə,
Şirlər gerblərdən şiddətlə baxırlar
Ya da doya bilməyən qartallar
Bir qartal başı!
Amma nə qartal, nə şir, nə də aslan
Gerbimizi bəzədilər,
Və qızıl çələng buğda,
Qüdrətli çəkic, iti oraq.
Biz başqa millətləri təhdid etmirik,
Ancaq geniş evin qayğısına qalırıq,
Göyün altında harada yer var
İşlə yaşayan hər kəsə.
Düşmən tərəfindən parçalanmayacaq
Xalqlar birliyi heç vaxt.
Oraq və çəkic ayrılmaz,
Yer, qulaq və ulduz!
VƏTƏN
Mən vətəni sevirəm, amma qəribə bir sevgi ilə!
Mənim səbəbim onu məğlub etməyəcək
Nə də izzət qanla satın alınmayıb,
Nə də qürurlu inamla dolu sülh,
Nə də köhnə qaranlıq əfsanələr
İçimdə heç bir sevincli xəyallar dolaşmır.
Amma sevirəm - niyə bilmirəm?
Çölləri soyuq səssizdir,
Onun ucsuz-bucaqsız meşələri yellənir,
Onun çay selləri dənizlər kimidir...
Kənd yolunda arabaya minməyi xoşlayıram,
Və yavaş bir baxışla gecənin kölgəsini deşərək,
Yan tərəflərdə görüşmək, gecələmək üçün nəfəs almaq,
Kədərli kəndlərin titrəyən işıqları;
Yanmış küləşin tüstüsünü sevirəm,
Çöldə gecələyən qatar,
Və sarı bir sahənin ortasındakı bir təpədə
Bir neçə ağ ağcaqayın.
Çoxlarına məlum olmayan sevinclə
Mən tam bir xırman görürəm
Samanla örtülmüş bir daxma
Oyma panjurları olan pəncərə;
Və tətildə, şehli bir axşamda,
Gecə yarısına qədər baxmağa hazırdır
Döyüş və fit çalaraq rəqs etmək
Sərxoş kişilərin söhbəti altında.
GÖY, SƏN, Rus, ƏZİZİM...
Goy, əziz Rus,
Daxmalar - obrazın paltarlarında...
Sonu görünmür -
Yalnız mavi gözlərini çəkir.
Ziyarətə gələn zəvvar kimi,
Tarlalarınıza baxıram.
Və aşağı kənarlarda
Qovaqlar bərkdən ölür.
Alma və bal qoxusu gəlir
Sənin həlim Xilaskarın kilsələr vasitəsilə,
Və yamacın arxasında vızıldayır
Çəmənliklərdə şən rəqs var.
Əzilmiş tikiş boyunca qaçacağam
Pulsuz yaşıl meşələr.
Sırğa kimi mənə tərəf,
Bir qızın gülüşü səslənəcək.
Əgər müqəddəs ordu qışqırsa:
"Rusiyanı atın, cənnətdə yaşa!"
Deyəcəyəm: “Cənnətə ehtiyac yoxdur,
Vətənimi mənə ver”.
ÇAYNALAN ATLARI OXUMAQ...
Yonulmuş buynuzlar oxumağa başladı,
Düzənliklər, kolluqlar axır.
Yenə yolda kilsələr
Və cənazə xaçları.
Yenə isti bir kədərlə xəstələnirəm
Yulaf mehindən.
Və əhəngdaşı zəng qüllələrində
Əl qeyri-ixtiyari olaraq özünü keçir.
Rus haqqında - moruq sahəsi
Və çaya düşən mavi -
Mən səni sevinc və ağrı nöqtəsinə qədər sevirəm
Sənin gölün melankoliya.
Soyuq kədər ölçülməz,
Dumanlı sahildəsən.
Ancaq səni sevməmək, inanmamaq -
Mən öyrənə bilmirəm.
Və mən bu zəncirlərdən əl çəkməyəcəyəm,
Və uzun bir yuxu ilə ayrılmayacağam,
Doğma çöllər çalanda
Namaz lələk otu.
YATAN BƏRƏ...
Lələk otu yatır. Düzdür, əzizim,
Və yovşanın qurğuşun təzəliyi.
Başqa vətən yoxdur
Mənim hərarətimi sinəmə tökməz.
Bil ki, hamımızın belə taleyi var,
Və bəlkə də hamıdan soruşun -
Sevinc, qəzəb və əzab,
Rusiyada həyat yaxşıdır.
Bir böyüdücü şüşənin işığı, sirli və uzun,
Söyüdlər ağlayır, qovaqlar pıçıldayır.
Amma durnanın fəryadına heç kim qulaq asmır
O, atasının tarlalarını sevməkdən əl çəkməyəcək.
İndi, yeni işıq gələndə
Və mənim həyatıma taleyi toxundu,
Mən hələ də şair olaraq qalıram
Qızıl taxta daxma.
Gecələr baş örtüyünə yığılıb,
Mən onu güclü düşmən kimi görürəm
Başqasının gəncliyi yeniliklə necə sıçrayır
Mənim tarlalarıma və çəmənlərimə.
Ancaq yenə də o gecə sıxıldı,
Hisslə oxuya bilərəm:
Məni əziz vətənimdə ver,
Hər şeyi sevərək, rahat öl!
EY ANA RUSİYA
Oh, anam, Rusiya, Rus,
Qızıl günbəzli taxtın sarsılmaz,
Mən səni sevirəm, səninlə fəxr edirəm,
Səbirli və güclü.
Rusiya, Rusiya, böyük güc,
Böyük güc, dibsiz Rus',
Mən Rusiyaya bütün qəlbimlə, bütün qəlbimlə aşiqəm
Və əbədi olaraq onunla qalacağam, and içirəm!
AÇAR SÖZLƏR
Uşaq bağçasında öyrəndik
Biz gözəl sözlərik.
İlk dəfə oxudular:
Ana, Vətən, Moskva.
Bahar və yay uçacaq.
Yarpaqlar günəşli olacaq.
Yeni işıqla işıqlandırıldı
Ana, Vətən, Moskva.
Günəş bizə mehribanlıqla işıq saçır.
Göydən göy yağır.
Qoy həmişə dünyada yaşasınlar
Ana, Vətən, Moskva!
DAHA YAXŞI DOĞA MƏNZƏFƏSİ YOXDUR
Kran-kran-kran!
Yüzdən çox ölkəni uçurdu.
Uçdu, gəzdi,
Qanadlar, ayaqları gərgin.
Krandan soruşduq:
- Ən yaxşı torpaq haradadır? –
Yanından keçərkən cavab verdi:
- Bundan yaxşı vətən yoxdur!
VƏTƏN
Təpələr, dağlar,
Çəmənliklər və tarlalar -
Doğma, yaşıl
Bizim torpaq.
Mənim yaratdığım torpaq
İlk addımınız
Bir dəfə hara çıxdın?
Yolun çəngəlinə.
Və bunun nə olduğunu başa düşdüm
Sahələrin genişliyi -
Böyük bir parça
mənim vətənim.
RUSİYA
Rusiya, sən böyük bir gücsən,
Məkanlarınız sonsuz böyükdür.
Sən bütün əsrlər boyu şöhrətə tac qoymusan.
Və başqa yolunuz yoxdur.
Gölün əsirlikləri meşələrinizi taclandırır.
Dağlardakı silsilələr şəlaləsi xəyalları gizlədir.
Çayın axını susuzluğu sağaldır,
Doğma çöl isə çörəyi doğuracaq.
Biz sizin şəhərlərinizlə fəxr edirik.
Brestdən Vladivostoka yol açıqdır.
Şanlı paytaxt səni taclandırır,
Sankt-Peterburq isə tarixi qoruyur.
Sənin sərvət torpağında tükənməz axar,
Xəzinələrinizə gedən yoldur.
Hələ sizin haqqınızda nə qədər az şey bilirik.
Öyrənməli olduğumuz çox şey var.
VƏTƏN
Üç böyük okeana toxunaraq,
Yalan danışır, şəhərləri yayır,
Meridianlar şəbəkəsi ilə örtülmüş,
Yenilməz, geniş, qürurlu.
Amma son qumbara atılan saatda
Artıq sizin əlinizdədir
Və qısa bir anda bir anda xatırlamaq lazımdır
Bizə qalan yalnız uzaqlardadır
Böyük bir ölkəni xatırlamırsınız,
Hansını səyahət edib öyrənmisiniz?
Vətənini xatırlayırsan - belə,
Onu uşaq vaxtı necə görürdün.
Üç ağcaqayın ağacına söykənmiş bir torpaq parçası,
Meşənin arxasında uzun yol,
Cırıltılı arabası olan kiçik bir çay.
Aşağı söyüd ağacları olan qumlu sahil.
Doğulduğumuz yer budur,
Ömürlük, ölümə qədər harada tapdıq
Uyğun olan o ovuc torpaq.
Onda bütün yer üzünün əlamətlərini görmək.
Bəli. İstidə, tufanda, şaxtada sağ qala bilərsiniz,
Bəli, ac və üşüyə bilərsən,
Ölümə get...
Ancaq bu üç ağcaqayın
Sən sağ ikən heç kimə verə bilməzsən.
BİZİM VƏTƏN DEDİYİK
Vətənə nə deyirik?
Sənin və mənim yaşadığım ev,
Və boyunca olan ağcaqayın ağacları
Ananın yanında gəzirik.
Vətənə nə deyirik?
İncə sünbüllü tarla,
Bayramlarımız və mahnılarımız,
Pəncərədən kənarda isti axşam.
Vətənə nə deyirik?
Qəlbimizdə əziz tutduğumuz hər şey,
Və mavi-mavi səmanın altında
Kremlin üzərində Rusiya bayrağı.
SALAM
Salam sənə, doğma yurdum,
Qaranlıq meşələrinlə,
Böyük çayınla,
Və sonsuz sahələr!
Sizə salam əziz insanlar
Yorulmaz əmək qəhrəmanı,
Qışın ortasında və yayın istisində!
Salam sənə, doğma yurdum!
VƏTƏN HAQQINDA, YALNIZ VƏTƏN HAQQINDA
Bu ağlayan ağcaqayın mahnısı nə haqqındadır?
Melodiya, işıqla dolu və göz yaşları?
Vətən haqqında, yalnız Vətən haqqında.
Soyuq qranit sərhədlərinin arxasında nə var?
Qış üçün uçan quşların həzinliyi?
Vətən haqqında, yalnız Vətən haqqında.
Kədərli anlarda, çətin anlarda
Bizi kim qoruyacaq və bizi kim xilas edəcək?
Vətən, yalnız Vətən.
Acı soyuqda isinmək kimə lazımdır?
Və çətin günlərdə peşman olmalıyıq?
Vətən, əziz Vətən.
Ulduzlararası uçuşa çıxanda,
Yer üzündəki ürəyimiz nəyi oxuyur?
Vətən haqqında, yalnız Vətən haqqında.
Biz yaxşılıq və sevgi adına yaşayırıq,
Və ən yaxşı mahnılar sənin və mənimdir -
Vətən haqqında, yalnız Vətən haqqında...
Qızmar günəşin və qar tozunun altında
Və fikirlərim və dualarım -
Vətən haqqında, yalnız Vətən haqqında.
MƏNƏ RUSİYA HAQQINDA DANIŞMAĞIM GEREKİR
Rusiya haqqında danışmaq lazımdır,
Bəli, şeir ucadan söylənsin,
Bəli, o qədər təkrar etmək istəyirsən,
Demək üçün ən güclü ad: Rusiya!
Ən güclü adları tələffüz etmək üçün,
Anadan güclü, sevgidən güclü
Və dodaqlarınızda demək sevindiricidir
Uzaqlarda maviləşən nəğmə dalğalarına.
Bir dəfədən çox səninlə tək qaldım,
İştirak etmək istədi, məsləhət istədi,
Və sən həmişə mənim taleyim oldun
Mənim ulduzum, bənzərsiz işığım.
Anamın gözündən mənə parıldadı,
Və sinəmə girdi və qanıma nüfuz etdi,
Və sinəmdən çıxsa,
O ürək elə o dəqiqə partlayacaqdı!
GENİŞ MEKANDA
Geniş açıq məkanda
Sübhdən əvvəl
Qırmızı şəfəqlər doğdu
Doğma ölkəmin üstündə.
Hər il daha da gözəlləşir
Əziz ölkələr...
Vətənimizdən yaxşıdır
SÜLH ÜÇÜN, UŞAQLAR ÜÇÜN
İstənilən ölkənin istənilən yerində
Uşaqlar müharibə istəmirlər.
Tezliklə həyata girməli olacaqlar,
Onlara müharibə yox, sülh lazımdır,
Doğma meşənin yaşıl səsi,
Onların hamısının məktəbə ehtiyacı var
Və dinc astanada bağ,
Ata və ana və ata evi.
Bu dünyada çox yer var
Zəhmətlə yaşamağa öyrəşmişlər üçün.
Bütün uşaqlar üçün, sülh üçün, iş üçün!
Çöldə hər sünbül yetişsin,
Bağlar çiçəklənir, meşələr böyüyür!
Sakit tarlada çörək əkən,
Fabriklər, şəhərlər tikir,
Yetim payının övladları üçün olanı
EY RUSİYA!
Oh, Rusiya!
Çətin taleyi olan bir ölkə...
Məndə sən var, Rusiya,
Ürək kimi, tək.
Mən də dostuma deyəcəm
Mən də düşmənə deyəcəyəm -
Sənsiz,
Ürəksiz kimi
yaşaya bilmirəm...
(müəllimin seçimi ilə)
Məzmun
Ya.Akim. "aprel"
P. Voronko. “Daha yaxşı doğma vətən yoxdur”, trans. ukraynadan S. Marşak
E. Blaginina “Palto”
N. Gernet və D. Harms. “Çox, çox dadlı piroq”
S. Yesenin. "Ağaca"
S. Marşak. "Gənc ay əriyir..."
E. Moşkovskaya. "Axşama çatdıq"
V. Orlov. "Bizə uçursan, qışqırır"
A.Puşkin “Göy artıq payızda nəfəs alırdı...” (“Yevgeni Onegin” romanından)
N. Rubtsov. "Dovşan haqqında"
I. Surikov. "Qış"
P. Solovyov "Qardelen"
F. Tyutçev. "Qış bir səbəbə görə qəzəblidir"
Y. Akim “Aprel” »
Bahar uzun müddətdir ki, gizli şəkildə davam edir
Küləklərdən və soyuqdan,
Və bu gün düz
Gölməçələrdən sıçrayır.
Ərimiş qarı sürür
Zəng və səslə,
Çəmənlikləri sıralamaq üçün
Yaşıl məxmər.
Şüşə üzərində nağara çalmaq
Boz pəncə söyüd...
", trans. ukraynadan S. Marşak
Kran-kran-kran!
Yüzdən çox ölkəni uçurdu.
Uçdu, getdi,
Qanadlar, ayaqları gərgin
Krandan soruşduq:
Ən yaxşı torpaq haradadır?
Yanından keçərkən cavab verdi:
Bundan yaxşı vətən yoxdur!
Mən top atmaq istədim
Və qonaqları yerimə dəvət etdim,
Un aldım, kəsmik aldım,
Bir qırıntı (piroq) bişirilir.
Pasta, bıçaq və çəngəllər burada -
Amma nədənsə qonaqlar (gəlmir).
Gücüm çatana qədər gözlədim
Sonra bir dişlədim.
Sonra stul çəkdi və oturdu
Qonaqlar nə vaxt gəldi?
Hətta qırıntılar da yoxdur (tapmadılar)
E. Blaginina “Palto”
Sən niyə paltolusan
qənaət edirsiniz? –
atamdan soruşdum
Niyə onu pozmursan?
Onu yandırmazsan? –
atamdan soruşdum.
Axı o, həm çirklidir, həm də qocadır,
Daha yaxından baxın,
Arxasında bir deşik var,
Daha yaxından baxın!
Ona görə də qayğısına qalıram, -
Atam mənə cavab verir, -
Ona görə də onu qoparmayacağam, yandırmayacağam, -
Atam mənə cavab verir, -
Ona görə də o mənim üçün əzizdir
Bu paltoda nə var
Gəzdik, dostum,
Düşmən üzərində
Və onu məğlub etdilər!
Burada gənc ay əriyir,
Ulduzlar bir-birinin ardınca sönür.
Açıq qapılardan
Qırmızı günəş gəlir.
Günəş əli ilə aparır
Yeni gün və Yeni il!
S. Yesenin "Ağaca"
Ağ ağcaqayın
Pəncərəmin altında
Qarla örtülmüş
Tam gümüş.
Tüklü budaqlarda
Qar sərhədi
Fırçalar çiçək açıb
Ağ saçaq.
Və qar dənəcikləri yanır
Qızıl atəşdə.
Sübh isə tənbəldir
Ətrafda gəzmək
Budaqları səpir
Yeni gümüş.
Qaçdıq və tələsdik,
Çünki onlar sürətli yaşayırdılar!
Qaçdıq və tullandıq
Və səhərdən bəri dincəlmədik,
Və yedilər
Qaçışda
Və içdilər
Çarpışmada
Nəfəssiz
Büdrədi
Yorğun, təəccüb:
Axşama çatdıq,
Göydə bir ulduz yandı,
Yaşamaq lazımdır
Yavaş-yavaş…
Bizə uç, balaca quş,
Bizə günəş işığı gətirin!
Tezliklə bahar oyan
Səsli mahnısı ilə.
Bizə uç, balaca quş,
ipək tük,
Ağcaqayın üzərində yeni ev
Sizi öz doğma torpağınızda gözləyirəm
Göy artıq payızda nəfəs alırdı,
Günəş daha az parlayırdı,
Gün getdikcə qısalırdı
çılpaq,
Çöllərə duman çökdü,
yaxınlaşırdı
Olduqca darıxdırıcı vaxt;
Həyətdən kənarda artıq noyabr ayı idi.
N. Rubtsov "Dovşan haqqında" »
Dovşan çəmənlikdən meşəyə qaçdı,
Meşədən evə gedirdim -
Yazıq qorxmuş dovşan
O, mənim qarşımda oturdu!
Beləcə öldü, axmaq,
Amma təbii ki, elə həmin anda
Şam meşəsinə atladım,
Şən fəryadımı eşidirəm.
Və yəqin ki, uzun müddət
Səssizcə gizlənib,
Ağacın altında bir yerdə düşündüm
Özün və mənim haqqımda.
Düşündüm, kədərlə ah çəkərək,
Onun hansı dostları var?
Mazai babadan sonra
Heç kim qalmayıb.
I. Surikov “Qış”
Ağ qar tüklü
Havada fırlanır
Və yer sakitdir
Düşür, yatır.
Və səhər qar
Meydan ağarmışdı
Pərdə kimi
Hər şey onu geyindirdi.
Şapka ilə qaranlıq meşə
Qəribə örtülmüşdür
Və onun altında yuxuya getdi
Güclü, qarşısıalınmaz...
Allahın günləri qısadır
Günəş az parlayır, -
Budur, şaxtalar gəlir -
Və qış gəldi.
P. Solovyov "Qardelen"
Ağcaqayınların olduğu meşədə
Onlar bir yerdə toplaşdılar
Qardelen baxdı
Mavi göz.
Əvvəlcə yavaş-yavaş
Yaşıl ayağını çıxartdı,
Sonra hamısına əlimi uzatdım
Kiçik güclü tərəflərinizdən
Və sakitcə soruşdu:
“Havanı görürəm
İsti və aydın
Mənə deyin, bu doğrudurmu
Bahardır?"
Təəccüblü deyil ki, qış qəzəblidir,
Vaxt keçdi -
Bahar pəncərəni döyür
Və onu həyətdən qovur.
Və hər şey təlaşa başladı,
Hər şey qışı məcbur edir -
Və göydə larks
Zəng artıq qaldırılıb.
Qış hələ də məşğuldur
Və bahardan gileylənir.
Gözlərində gülür
Və daha çox səs-küy yaradır...
Pis cadugər dəli oldu
Və qarı tutaraq,
Məni içəri buraxdı, qaçdı,
Gözəl uşağa...
Bahar və kədər kifayət deyil:
Qarda yuyulur
Və yalnız ənlik oldu
Düşmənə qarşı.
Y. Akim “Aprel” »Bahar uzun müddətdir ki, gizli şəkildə davam edir
Küləklərdən və soyuqdan,
Və bu gün düz
Gölməçələrdən sıçrayır.
Ərimiş qarı sürür
Zəng və səslə,
Çəmənlikləri sıralamaq üçün
Yaşıl məxmər.
"Tezliklə, tezliklə isti olacaq!" - Bu xəbər birincidir
Şüşə üzərində nağara çalmaq
Boz pəncə söyüd...
P. Voronko “Daha yaxşı doğma vətən yoxdur ", trans. ukraynadan S. Marşak
Kran-kran-kran!
Yüzdən çox ölkəni uçurdu.
Uçdu, getdi,
Qanadlar, ayaqları gərgin
Krandan soruşduq:
Ən yaxşı torpaq haradadır?
Yanından keçərkən cavab verdi:
Bundan yaxşı vətən yoxdur!
N.Qarnet, D.Kharms “Çox, çox dadlı piroq”
Mən top atmaq istədim
Və qonaqları yerimə dəvət etdim,
Un aldım, kəsmik aldım,
Bir qırıntı (piroq) bişirilir.
Pasta, bıçaq və çəngəllər burada -
Amma nədənsə qonaqlar (gəlmir).
Gücüm çatana qədər gözlədim
Sonra bir dişlədim.
Sonra stul çəkdi və oturdu
Və o, bir dəqiqə ərzində bütün tortu yedi.
Qonaqlar nə vaxt gəldi?
Hətta qırıntılar da yoxdur (tapmadılar)
E. Blaginina “Palto”
Sən niyə paltolusan
qənaət edirsiniz? –
atamdan soruşdum
Niyə onu pozmursan?
Onu yandırmazsan? –
atamdan soruşdum.
Axı o, həm çirklidir, həm də qocadır,
Daha yaxından baxın,
Arxasında bir deşik var,
Daha yaxından baxın!
Ona görə də qayğısına qalıram, -
Atam mənə cavab verir, -
Ona görə də onu qoparmayacağam, yandırmayacağam, -
Atam mənə cavab verir, -
Ona görə də o mənim üçün əzizdir
Bu paltoda nə var
Gəzdik, dostum,
Düşmən üzərində
Və onu məğlub etdilər!
P. Solovyov "Qardelen"
Ağcaqayınların olduğu meşədə
Onlar bir yerdə toplaşdılar
Qardelen baxdı
Mavi göz.
Əvvəlcə yavaş-yavaş
Yaşıl ayağını çıxartdı,
Sonra hamısına əlimi uzatdım
Kiçik güclü tərəflərinizdən
Və sakitcə soruşdu:
“Havanı görürəm
İsti və aydın
Mənə deyin, bu doğrudurmu
Bahardır?"
S. Marşak “Gənc ay əriyir...”
Burada gənc ay əriyir,
Ulduzlar bir-birinin ardınca sönür.
Açıq qapılardan
Qırmızı günəş gəlir.
Günəş əli ilə aparır
Yeni gün və Yeni il!
S. Yesenin "Ağaca"
Ağ ağcaqayın
Pəncərəmin altında
Qarla örtülmüş
Tam gümüş.
Tüklü budaqlarda
Qar sərhədi
Fırçalar çiçək açıb
Ağ saçaq.
Və ağcaqayın ağacı yuxulu sükutda dayanır,
Və qar dənəcikləri yanır
Qızıl atəşdə.
Sübh isə tənbəldir
Ətrafda gəzmək
Budaqları səpir
Yeni gümüş.
E. Moşkovskaya "Axşam çatdıq"
Qaçdıq və tələsdik,
Çünki onlar sürətli yaşayırdılar!
Qaçdıq və tullandıq
Və səhərdən bəri dincəlmədik,
Və yedilər
Qaçışda
Və içdilər
Çarpışmada
Nəfəssiz
Büdrədi
Yorğun, təəccüb:
Axşama çatdıq,
Göydə bir ulduz yandı,
Yaşamaq lazımdır
Yavaş-yavaş…
V. Orlov "Sən bizə uçursan, balaca quş..."
Bizə uç, balaca quş,
Bizə günəş işığı gətirin!
Tezliklə bahar oyan
Səsli mahnısı ilə.
Bizə uç, balaca quş,
ipək tük,
Ağcaqayın üzərində yeni ev
Sizi öz doğma torpağınızda gözləyirəm
A.Puşkin “Göy artıq payızda nəfəs alırdı... (“Yevgeni Onegin”dən)
Göy artıq payızda nəfəs alırdı,
Günəş daha az parlayırdı,
Gün getdikcə qısalırdı
Kədərli səs-küylə sirli meşə örtüyü
çılpaq,
Çöllərə duman çökdü,
Səs-küylü qazlar karvanı cənuba doğru uzanırdı:
yaxınlaşırdı
Olduqca darıxdırıcı vaxt;
Həyətdən kənarda artıq noyabr ayı idi.
N. Rubtsov "Dovşan haqqında" »
Dovşan çəmənlikdən meşəyə qaçdı,
Meşədən evə gedirdim -
Yazıq qorxmuş dovşan
O, mənim qarşımda oturdu!
Beləcə öldü, axmaq,
Amma təbii ki, elə həmin anda
Şam meşəsinə atladım,
Şən fəryadımı eşidirəm.
Və yəqin ki, uzun müddət
Səssizcə gizlənib,
Ağacın altında bir yerdə düşündüm
Özün və mənim haqqımda.
Düşündüm, kədərlə ah çəkərək,
Onun hansı dostları var?
Mazai babadan sonra
Heç kim qalmayıb.
I. Surikov “Qış”
Ağ tüklü qar
Havada fırlanır
Və yer sakitdir
Düşür, yatır.
Və səhər qar
Meydan ağarmışdı
Pərdə kimi
Hər şey onu geyindirdi.
Şapka ilə qaranlıq meşə
Qəribə örtülmüşdür
Və onun altında yuxuya getdi
Güclü, qarşısıalınmaz...
Allahın günləri qısadır
Günəş az parlayır, -
Budur, şaxtalar gəlir -
Və qış gəldi.
F. Tyutçev "Qış bir səbəbdən qəzəblidir"
Təəccüblü deyil ki, qış qəzəblidir,
Vaxt keçdi -
Bahar pəncərəni döyür
Və onu həyətdən qovur.
Və hər şey təlaşa başladı,
Hər şey qışı məcbur edir -
Və göydə larks
Zəng artıq qaldırılıb.
Qış hələ də məşğuldur
Və bahardan gileylənir.
Gözlərində gülür
Və daha çox səs-küy yaradır...
Pis cadugər dəli oldu
Və qarı tutaraq,
Məni içəri buraxdı, qaçdı,
Gözəl uşağa...
Bahar və kədər kifayət deyil:
Qarda yuyulur
Və yalnız ənlik oldu
Düşmənə qarşı.
Mövzu: P. Voronko. Daha yaxşı vətən yoxdur Məqsəd: tələbələrin biliklərini genişləndirmək; yaddaşı, məntiqi təfəkkürü, ardıcıl nitqi inkişaf etdirmək; tələbələrin lüğətini genişləndirmək; tələbələrin sözlərin səs nümunələrini oxumaq bacarıqlarını təkmilləşdirmək; vətənpərvərlik, Vətənə məhəbbət və onun hər bir insan üçün əhəmiyyətini dərk etmək. Avadanlıqlar: Ukraynanın simvolları, doğma şəhərlərini əks etdirən slaydlar, audio yazılar. Dərsin növü: birləşdirilmiş dərs. DƏRSİN GÖRÜŞÜ I. Sinfin təşkili II. Şagirdlərin əsas biliklərinin yenilənməsi - Bu şəkillərdə nə göstərildiyini deyin? (Ukraynanın gerbi, bayrağı) - Bunu bir sözlə necə deyə bilərsiniz? (Rimzlər) - Başqa hansı simvolu bilirsiniz? (Himn) - Dövlətimizin adı nədir? - Ukraynanın hansı şəhərlərini tanıyırsınız? (Şəkillər lövhədə.) - Rayonumuzda axan ən böyük çaylar hansılardır? - Dövlətimizin paytaxtını adlandırın. - Kiçik doğma yerinizdən danışın: harada yaşayırsınız? Harada məktəbə gedirsən? Harada istirahət edirsən? - Doğma torpaq sizin üçün niyə əzizdir? III. Dərsin mövzusu və məqsədləri haqqında məlumat vermək Müəllim. Bu gün sinifdə Vətənimiz haqqında söhbəti davam etdirəcəyik, çoxlu şeirlər dinləyəcəyik, bəzilərini öyrənəcəyik. IV. Şagirdlərin öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiya - E. Trutnevanın şeirinə qulaq asın. Doğma vətəninizdə hər şey sizin üçün! Sən dünyanın ən xoşbəxt insanısan! Bağlarda ulduzlar oxuyar sənə, ilıq külək sənin dostundur, Sevimli yurdunda səni gəzinti, oyun və elm gözləyir, Hər addımın Onun qayğıkeş əlləri ilə qorunur. - Vətən haqqında, doğma torpaq haqqında çoxlu şeirlər, mahnılar yazılıb. Şairlər öz əsərlərində Vətənin gözəlliyini tərənnüm etmişlər. Və onlardan bəziləri ilə bu gün dərsdə tanış olacağıq. V. Dərsin mövzusu üzərində iş 1. Müəllim sözü - Vətən insanın doğulduğu, ilk sözünü dediyi, ilk addımını atdığı yerdir. Və taleyin onu hara aparmasından asılı olmayaraq, vətəni mütləq uzaq bir işıqla parlayacaq. Şagirdlər P. Voronkonun şeirini əzbər öyrənirlər. DAHA YAXŞI DOĞUM TORPAĞI YOXDUR Zhura-zhura-turna! Yüzdən çox ölkəni uçurdu. Ətrafında uçdu, dolandı, qanadlarını və ayaqlarını dartdı. Krandan soruşduq: - Ən yaxşı torpaq haradadır? Yanından uçaraq cavab verdi: "Daha yaxşı doğma vətən yoxdur!" Hər bir insan öz Vətəni, Vətəni haqqında “Torpağım, rayonum, sevimli ölkəm” deyir. Atalar sözü və məsəllərlə iş - Xalq öz vətəni haqqında çoxlu atalar sözü, məsəllər qoyub. İnsanın öz torpağı kədərdə də şirindir. Yuvasını sevməyən quş axmaqdır. Digər tərəfdən, hətta bahar gözəl deyil. Kiminsə doğulduğu yerdə işinə yarayacaq. - Bu atalar sözlərini necə başa düşürsən? Dərsin xülasəsi - Bu gün sinifdə nə haqqında danışdıq? - Hansı şeirləri öyrəndiniz? - Hansı əfsanəyə qulaq asmısınız? - Vətəni niyə sevirsən? - Hansı şeirləri öyrəndiniz? - Hansı əfsanəyə qulaq asmısınız? - Vətəni niyə sevirsən?
Sinifdənkənar oxu 3-cü sinif DAHA YAXŞI DOĞUM TORPAĞI YOXDUR.docx
Şəkillər
Mövzu: P. Voronko. Daha yaxşı vətən yoxdur Məqsəd: tələbələrin biliklərini genişləndirmək; yaddaşı, məntiqi təfəkkürü, ardıcıl nitqi inkişaf etdirmək; tələbələrin lüğətini genişləndirmək; tələbələrin sözlərin səs nümunələrini oxumaq bacarıqlarını təkmilləşdirmək; vətənpərvərlik, Vətənə məhəbbət və onun hər bir insan üçün əhəmiyyətini dərk etmək. Avadanlıqlar: Ukraynanın simvolları, doğma şəhərlərini əks etdirən slaydlar, audio yazılar. Dərsin növü: birləşdirilmiş dərs. DƏRSİN GÖRÜŞÜ I. Sinfin təşkili II. Şagirdlərin əsas biliklərinin yenilənməsi - Bu şəkillərdə nə göstərildiyini deyin? (Ukraynanın gerbi, bayrağı) - Bunu bir sözlə necə deyə bilərsiniz? (Rimzlər) - Başqa hansı simvolu bilirsiniz? (Himn) - Dövlətimizin adı nədir? - Ukraynanın hansı şəhərlərini tanıyırsınız? (Şəkillər lövhədə.) - Rayonumuzda axan ən böyük çaylar hansılardır? - Dövlətimizin paytaxtını adlandırın. - Kiçik doğma yerinizdən danışın: harada yaşayırsınız? Harada məktəbə gedirsən? Harada istirahət edirsən? - Doğma torpaq sizin üçün niyə əzizdir? III. Dərsin mövzusu və məqsədləri haqqında məlumat vermək Müəllim. Bu gün sinifdə Vətənimiz haqqında söhbəti davam etdirəcəyik, çoxlu şeirlər dinləyəcəyik, bəzilərini öyrənəcəyik. IV. Şagirdlərin öyrənmə fəaliyyəti üçün motivasiya - E. Trutnevanın şeirinə qulaq asın. Doğma vətəninizdə hər şey sizin üçün! Sən dünyanın ən xoşbəxt insanısan!
Bağlarda ulduzlar oxuyar sənə, ilıq külək sənin dostundur, Sevimli yurdunda səni gəzinti, oyun və elm gözləyir, Hər addımın Onun qayğıkeş əlləri ilə qorunur. - Vətən haqqında, doğma torpaq haqqında çoxlu şeirlər, mahnılar yazılıb. Şairlər öz əsərlərində Vətənin gözəlliyini tərənnüm etmişlər. Və onlardan bəziləri ilə bu gün dərsdə tanış olacağıq. V. Dərsin mövzusu üzərində iş 1. Müəllim sözü - Vətən insanın doğulduğu, ilk sözünü dediyi, ilk addımını atdığı yerdir. Və taleyin onu hara aparmasından asılı olmayaraq, vətəni mütləq uzaq bir işıqla parlayacaq. Şagirdlər P. Voronkonun şeirini əzbər öyrənirlər. Zhurazhurazhuravel DAHA YAXŞI DOĞMA TORPAĞI YOXDUR! Yüzdən çox ölkəni uçurdu. Ətrafında uçdu, dolandı və qanad ayaqlarını dartdı. Krandan soruşduq: - Ən yaxşı torpaq haradadır? Yanından uçaraq cavab verdi: "Daha yaxşı doğma vətən yoxdur!" Hər bir insan öz Vətəni, Vətəni haqqında “Torpağım, rayonum, sevimli ölkəm” deyir. Atalar sözü və məsəllərlə iş - Xalq öz vətəni haqqında çoxlu atalar sözü, məsəllər qoyub. İnsanın öz torpağı kədərdə də şirindir.